60 Yıl Sonra Auschwitz

Auschwitz... Nazi zulmünün en somut hale geldiği birkaç yerden biri... Bugün halka açık; insanların gelip anılarını yaşattığı, yaşanılan vahşeti hiçbir zaman unutmamak için ziyaret ettikleri bir çeşit hac yeri. Yine de artık tarihî gerçeğinden, yani Yahudilerin sistematik olarak katledildiği bir kamp oluşundan kopuk, sadece sembolik bir anlam taşıyor.


Auschwitz... Nazi zulmünün en somut hale geldiği birkaç yerden biri... Bugün halka açık; insanların gelip anılarını yaşattığı, yaşanılan vahşeti hiçbir zaman unutmamak için ziyaret ettikleri bir çeşit hac yeri. Yine de artık tarihî gerçeğinden, yani Yahudilerin sistematik olarak katledildiği bir kamp oluşundan kopuk, sadece sembolik bir anlam taşıyor... Annette Wieviorka ise bu kitapta Auschwitz'i inşaatından başlayarak, adım adım tarihî gerçekliğine geri döndürmeye çalışıyor. Başta Yahudiler, kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk bir milyondan fazla insanın yok edildiği kampın gelişimini, büyümesini, kısaca işleyişini gözler önüne seriyor. Öldürme ve yok etme mekanizması yetersiz kaldıkça yeni gaz odaları ve krematoryumların inşası için kullanılan esirleri, bu esirlerin kampa alınış prosedürünü, numaralanmasını, damgalanmasını, geçmişe ve orada bulunanların tanıklıklarına dönerek aktarıyor... İnsanlığın utanç sayfalarından birinin unutulup gitmemesi için...

 

CNRS'de araştırma yöneticisi. 20. yüzyıl Yahudi tarihi ve soykırımla ilgili birçok eser yazdı ve eserleri de birçok dile çevrildi. Başlıcaları: L’ère du témoin, Déportation et génocide ve Auschwitz expliqué à ma fille [Kızıma Soykırımı Anlatıyorum, Güncel Yayınları, 1999, İstanbul].
Kitabın Adı 60 Yıl Sonra Auschwitz
Orijinal Adı Auschwitz 60 ans apres
ISBN 9789750504471
Yayın No İletişim - 1193
Dizi Politika - 58
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 240 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 201 gr
Perakende Satış Fiyatı 3,70 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2006
Yazar Annette Wieviorka
Çeviren Işık Ergüden
Editör Can Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset