Yıldız Tutulması

Şimdi bütün tasavvurlarımın üzerinde hiçbir yıldızın aydınlatamayacağı kadar koyu bir karanlık var Ruken… Ender Özkahraman bir kez daha Güneydoğu’yu anlatıyor; ne söylese eksik kalacak kahırlı, yaralı ve netameli bir meselenin, bitmek bilmeyen bir savaşın üstüne cesaretle gidiyor. Dağla şehrin, partiyle devletin, Doğu’yla Batı’nın, masallarla ölümlü dünyanın arasında kalmış iki kadının, Ruken ile Pervin’in iç parçalayan kıstırılmışlığını hikâye ediyor.

Şimdi bütün tasavvurlarımın üzerinde hiçbir yıldızın aydınlatamayacağı kadar koyu bir karanlık var Ruken… 

Ender Özkahraman bir kez daha Güneydoğu’yu anlatıyor; ne söylese eksik kalacak kahırlı, yaralı ve netameli bir meselenin, bitmek bilmeyen bir savaşın üstüne cesaretle gidiyor. Dağla şehrin, partiyle devletin, Doğu’yla Batı’nın, masallarla ölümlü dünyanın arasında kalmış iki kadının, Ruken ile Pervin’in iç parçalayan kıstırılmışlığını hikâye ediyor. 

Kola şişeleri, tasfiye süreçleri, eprimiş masallar, çanta taşımayan kadınlar, Kavalcı’nın Çocukları, mezarlıklar, parti menfaatleri, her lafı işin esasına getiren abiler, takipteki polisler, hıyanet ve teslimiyet endişesi, helikopter sesi, uyuyamayan bebeler… Bir anlamı olsun diye çekilmiş tuhaf fotoğraflar! 

Yıldız Tutulması, nefes alamama halinin grafik romanı, insani bir ses: Bir çocuğun gözyaşı, Tanrı kelamından daha caydırıcıdır…

 

1969 yılında doğdu. Çizgi hikâyelerinden derlediği dört kitabı var: Orası Öyküleri (1995), Herkes Aşağı İnsin (Orası Öyküleri 2, 1999), Orası Öyküleri 3 (2001) ve Son Kullanma Tarihi (Orası Öyküleri 4, 2007).

Kitabın Adı Yıldız Tutulması
ISBN 9789750510540
Yayın No İletişim - 1755
Dizi Türkçe Edebiyat - 242
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 94 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 88 gr
Perakende Satış Fiyatı 5,00 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2012
Yazar Ender Özkahraman
Editör Levent Cantek
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi Ender Özkahraman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Haluk Özkahraman
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset