Yarasalar

Tutkulu bir akustik uzmanı. Dünyayı kulağıyla algılıyor, seslerle düşünüyor, duyduğu en ufak tıkırtıdan anlamlar çıkartıyor. Hayattaki tek arzusu, duyduğu her tınıyı kaydetmek. Yaşadığı dönemde o kadar çok ses var ki... Naziler’in orkestra şefliğinde 2. Dünya Savaşı’nı yaşıyor; üstelik devlet hizmetinde.
Tutkulu bir akustik uzmanı. Dünyayı kulağıyla algılıyor, seslerle düşünüyor, duyduğu en ufak tıkırtıdan anlamlar çıkartıyor. Hayattaki tek arzusu, duyduğu her tınıyı kaydetmek. Yaşadığı dönemde o kadar çok ses var ki... Naziler’in orkestra şefliğinde 2. Dünya Savaşı’nı yaşıyor; üstelik devlet hizmetinde. Her şeyi duyuyor, duyduğu her şeyi de kaydediyor. İrkiliyor duyduklarından, ama kaydetme “şehveti”nden de vazgeçemiyor. Seslerin hâkim olduğu bu dünyada içine kapanık, “sessiz” bir adam, kahramanımız. Yaşadıkları, sırasıyla, önce ihtişam, sonra sefalet, ardından savaş kâbusu... Birçok dile çevrilen Yarasalar, 1965 doğumlu Marcel Beyer’e ülkesi Almanya’da Ingeborg Bachmann Yarışması’nda bir de ödül kazandırdı. Eleştirmenler farklı farklı yaklaştılar Marcel Beyer’e ve kitabına. Ama birleştikleri bir tek nokta vardı: “...neyi anlatırsa anlatsın, bu roman mükemmel bir anlatıdır.”
1965 doğumlu. İlk romanı Menschenfleisch (İnsan Eti) 1991'de çıktı. Yarasalar ile, Klagenfurt'ta düzenlenen Ingeborg Bachmann Yarışması'nda ödül kazandı.
Kitabın Adı Yarasalar
Orijinal Adı Flughunde
ISBN 9789754706956
Yayın No İletişim - 492
Dizi Dünya Edebiyatı - 104
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 245 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 184 gr
Perakende Satış Fiyatı 15,74 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 1998
Yazar Marcel Beyer
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Çeviren Tanıl Bora
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası