Yanlış

Totaliter bir rejimin iki Gizli Servis ajanı, tutukladıkları şüpheliyi başkente sorguya götürmek için yola çıkarlar. Yolculuk başladığında, Merkez tarafından tüm detayları dikkatle hazırlanmış Plan da işlemeye başlar. Bundan böyle ajanlar resmî görevliler değil, "insan" rolüne bürünmüş birer dosttur. Tutuklunun suçunu itiraf etmesi artık an meselesidir.
Totaliter bir rejimin iki Gizli Servis ajanı, tutukladıkları şüpheliyi başkente sorguya götürmek için yola çıkarlar. Yolculuk başladığında, Merkez tarafından tüm detayları dikkatle hazırlanmış Plan da işlemeye başlar. Bundan böyle ajanlar resmî görevliler değil, "insan" rolüne bürünmüş birer dosttur. Başkente gitmek için feribota yetişme çabalarından kentte beraber çıktıkları gezintiye kadar her şey, şüphelinin kendini güvende hissetmesi için kurgulanmış Plan’ın parçalarıdır. Tutuklunun suçunu itiraf etmesi artık an meselesidir.
Kahramanları, birbirine geçmiş çarklar arasında dâhice kurgulanmış psikolojik bir savaşla birbirlerine üstün gelmeye çalışırken; Yanlış, okuyanları Kafkavari bir kâbusa sürüklüyor. Kelimelerin artık anlamlarını yitirdiği, kavramların içinin boşaldığı günümüz dünyasını mizahi ve şiirsel bir dille yorumlayan, politikayla polisiyeyi alışılmadık bir üslup ve kurguyla birleştiren, birçok edebiyat ödülüne layık görülen sıradışı bir roman.
(1919-2003) Atina’da doğdu, hukuk eğitimi aldı. Çalışma Bakanlığı’nda çalışarak buradan emekli oldu. UNICEF’in “dünya çocukları için iyi niyet elçiliği”ne ve “Sınır Ötesi Doktorlar” örgütünün temsilciliğine lâyık görüldü. Yabancı dillere en çok çevrilen Yunanlı yazarlardan biri oldu. Sanat yaşamına çeşitli dergilerde yayımlanıp 1947’de Çocuğun Türküsü kitabında topladığı şiirleriyle başladıysa da, asıl ününü düzyazılarıyla kazandı. Yapıtlarında, baskıcı yönetimlerle her türlü şiddetin karşısında barışla insancıllığı yüceltti. İkinci Dünya Savaşı sonrası kayıp kuşağın arayışlarının sözcüsü oldu. Kusursuzca örgütlenen zorbalığın, bireylerin duygularıyla düşüncelerini tam anlamıyla kontrol edemeyeceğine, insanlığın bir şekilde baskıların üstesinden geleceğine ilişkin iyimser bir mesaj verdi. Ülkesinde ve yurtdışında çok sayıda ödüller aldı. Polisiye roman kurgusuyla yazdığı Yanlış, 33 dilde yayımlanarak bütün dünyada bir milyona yakın sattı. Bu romandan uyarlanan filmle, dünya televizyonlarında birkaç kez çevrilen televizyon filmleri büyük başarı kazandı. Kısa cümleli yalın anlatımı, ayrıntılara eğilmesi, duygusal vurguyu arttırmak için kullandığı sık tekrarlar ve zekice buluşlarla zenginleştirdiği akıcı kurgusu en belirgin özellikleridir. Başlıca yapıtları: Çocuğun Türküsü (şiir), Umut Aranıyor, Reddediyorum, Cangıl, Kontra (öykü), Yanlış, Tehlike Çanı, Pasaport (roman).
Kitabın Adı Yanlış
Orijinal Adı To Lados
ISBN 9789750504396
Yayın No İletişim - 1185
Dizi Dünya Edebiyatı - 200
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 204 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 170 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2006
Çeviren Ari Çokona
Yazar Andonis Samarakis
Editör Belce Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı René Mansi
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Eda Ocak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset