Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Romanlarımdaki kişiler kendime ilişkin gerçekleşmemiş olabilirliklerdir... Her biri benim ancak kenarında dolaştığım bir sınırı aşmıştır... Çünkü romanın sorguladığı sır o sınırın ötesinde başlar. Roman yazarın itirafları değildir; bir tuzak haline gelmiş dünyamızda yaşanan insan hayatının araştırılmasıdır.
Ne yapacağını bilemeden bir avlunun karşı tarafındaki duvara dalıp gitmek; bir aşk anında karnındaki inatçı gurultuya kulak vermek; ihanet etmek; ihanetin göz kamaştırıcı yolunu terk ederek gücü kendinde bulamamak; Büyük Yürüyüş´te kalabalıklarla birlikte yumruğunu havaya kaldırmak; gizlenmiş mikrofonlar önünde espri gösterisi yapmak- bu durumların hepsini tanıdım, hepsini yaşadım... Romanlarımdaki kişiler kendime ilişkin gerçekleşmemiş olabilirliklerdir... Her biri benim ancak kenarında dolaştığım bir sınırı aşmıştır... Çünkü romanın sorguladığı sır o sınırın ötesinde başlar. Roman yazarın itirafları değildir; bir tuzak haline gelmiş dünyamızda yaşanan insan hayatının araştırılmasıdır.

(1929) Sürgün olduğu yıllarda basılan kitaplari sayesinde uluslararasi üne kavuşan yazardır. En iyi eserleri arasında sayılan `Varolmanın dayanılmaz hafifligi (1985) `, `Ölümsüzlük (1990)` pekçok dile çevrilmiştir. Çalışmaları kendisine pek çok ödül
kazandırmanın yanısıra dünyanın en iyi cağdaş yazarları arasında yeralmasını da sağlamıştır.

Kitabın Adı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
Orijinal Adı The Unbearable Lightness of Being
ISBN 9789754700121
Yayın No İletişim - 49
Dizi Dünya Edebiyatı - 7
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 318 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 231 gr
Perakende Satış Fiyatı 23,61 TL
Baskı 41. baskı - Mart 2014 (1. baskı - Ocak 1986)
Yazar Milan Kundera
Çeviren Fatih Özgüven
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ahmet Abbas
Dizgi Maraton Dizgievi
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset