Günümüz Avusturya edebiyatının önemli isimlerinden Gerhard Roth’un Türkçedeki ilk kitabı Uçurumun Kıyısında, rastlantı ve zorunluluk üzerine bir deneme, ya da iktidar ve adalete değinen bir polisiye.
Günümüz Avusturya edebiyatının önemli isimlerinden Gerhard Roth’un Türkçedeki ilk kitabı Uçurumun Kıyısında, rastlantı ve zorunluluk üzerine bir deneme, ya da iktidar ve adalete değinen bir polisiye. Üç adam: Ceza yasalarıyla tanımlanabilecek bir suç bulunmadığını düşünen bir sorgu yargıcı, adalete hiç inanmadığı için hukuk öğrenimi gören bir katil ve “normal” ilişkilerden korunmaya çalışan bir gönüllü sürgün...
1942 yılında Avusturya’nın Graz kentinde doğdu. Tıp öğreniminin ardından, 1972 yılında yayımlanan ilk eseri Albert Einstein’ın Otobiyografisi ile yazarlığı seçti. O günden bu yana, roman, öykü, deneme, tiyatro oyunu ve sinema ya da televizyon için yazdığı senaryolarla edebiyatın hemen her alanını denedi. 1980 yılında Sessiz Okyanus adlı romanının yayımlanmasıyla birlikte on üç yıl sürecek, dev bir çalışmanın ilk adımını atmış oldu. Roth, Suskunluğun Arşivleri üst-başlığını taşıyan yedi kitaplık bu dizide, anlatıdan denemeye, röportajdan fotoğrafa çok çeşitli anlatım araçlarını deneyerek, “Avusturyalılık ruhuna” yönelik bir psikanalizi gerçekleştirmeye çalıştı. Uçurumun Kıyısında, bazılarınca anlatısal bir ‘çiçekdürbünü’ diye nitelendirilen bu dizinin dördüncü kitabıdır.
Kitabın Adı Uçurumun Kıyısında
Orijinal Adı Am Abgrund
ISBN 9789754705577
Yayın No İletişim - 356
Dizi Dünya Edebiyatı - 77
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 141 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 117 gr
Baskı 1. baskı - Temmuz 1996
Yazar Gerhard Roth
Çeviren Cemal Ener
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası