Üç Gün

Zamyatin’in yıllarca kadri bilinmeyen sıradışı yazarlık ustalığının en nadide örneklerinden biri... Konu ve hikayenin asıl “kahramanı”, Potemkin zırhlısı mürettebatının Rus Devrimi sırasındaki isyanı. Ama bu asıl kahraman hiç doğrudan gözükmüyor. O sırada bir ticaret gemisinden kıyıya çıkan bir gemicinin gözünden anlatılıyor.
Zamyatin’in yıllarca kadri bilinmeyen sıradışı yazarlık ustalığının en nadide örneklerinden biri... Konu ve hikayenin asıl “kahramanı”, Potemkin zırhlısı mürettebatının Rus Devrimi sırasındaki isyanı. Ama bu asıl kahraman hiç doğrudan gözükmüyor. O sırada bir ticaret gemisinden kıyıya çıkan bir gemicinin gözünden anlatılıyor. Doğrudan da anlatılmıyor, isyanın halkta ve gündelik hayatta yolaçtığı değişikliklerden bahsediliyor. Bir devrimin hayaletinin “üç gün” dünyaya hükmedişinin hikayesi.
1884'te Lebedyan, Tambov'da doğdu. Verdiği yenilikçi ürünlerle önce Çarlık döneminde hapsedildi, sonra Sovyet yönetiminin baskısına uğradı. Yazma özgürlüğünü ancak ülkesinden ayrılma pahasına elde edebildi ve1937'de Paris'te öldü.
Kitabın Adı Üç Gün
ISBN 9789754703337
Yayın No İletişim - 228
Dizi Dünya Edebiyatı - 44
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 52 sayfa
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 1993
Yazar Yevgeni Zamyatin
Çeviren Mehmet Fehmi İmre
Kapak Ümit Kıvanç
Kapak Resmi Anton Mihailoviç
Yayına Hazırlayan Ayşen Gür
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası