Türkiye'de Milli Eğitim İdeolojisi
ve Siyasal Toplumsallaşma Üzerindeki Etkisi

Eğitim, yediden yetmişyediye hepimizin bir şekilde içinde, kenarında yeraldığımız, asla dışında ve uzağında kalamadığımız önemli bir kurum. İsmail Kaplan’ın bu kapsamlı araştırmasında Türk millî eğitim sisteminin, ulus-devletin kurulduğu 1920’lerden başlayarak günümüze kadar geçirdiği evrelerin hem felsefî, hem ideolojik hem de pratik bir panoramasını çiziyor.

Eğitim, yediden yetmişyediye hepimizin bir şekilde içinde, kenarında yeraldığımız, asla dışında ve uzağında kalamadığımız önemli bir kurum. İsmail Kaplan’ın bu kapsamlı araştırmasında Türk millî eğitim sisteminin, ulus-devletin kurulduğu 1920’lerden başlayarak günümüze kadar geçirdiği evrelerin hem felsefî, hem ideolojik hem de pratik bir panoramasını çiziyor. Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ndan köy enstitülerine, Darülfünûn’un kaldırılmasından YÖK Yasası’na, imam hatip okullarının yaygınlaştırılmasından sekiz yıllık temel eğitim kanununa kadar Türk eğitim tarihinin en önemli kavşakları ve kavşaklara ulaşırken katedilen yollar gözler önüne seriliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda 1998 yılı Haziran ayında kabul edilen The Ideology of National Education in Turkey and Its Implications for Political Socialization başlıklı tezle doktorasını tamamladı. Çevirisini kendisinin yaptığı bu doktora tezi, yazarın ilk kitabı. 1991'den beri Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışan İsmail Kaplan'ın çeşitli dergilerde yazıları ve çevirileri çıktı. İki çeviri kitabı yayımlandı: Edward S. Herman ve Noam Chomsky, Medya Halka Nasıl Evet Dedirtir, Minerva Yayınları, İstanbul, 1998 (ortak çeviri). Noam Chomsky, Sam Amca Ne İstiyor: İkinci Dünya Savaşı'ndan Günümüze Amerikan Politikaları, Minerva Yayınları, İstanbul, 1999 (ortak çeviri).
Kitabın Adı Türkiye'de Milli Eğitim İdeolojisi
Alt Başlık ve Siyasal Toplumsallaşma Üzerindeki Etkisi
ISBN 9789754707304
Yayın No İletişim - 527
Dizi Araştırma-İnceleme - 86
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 407 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 290 gr
Perakende Satış Fiyatı 257,00 TL
Baskı 8. baskı - Temmuz 2019 (1. baskı - Nisan 1999)
Yazar İsmail Kaplan
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Sait Kızılırmak
Kapak Resmi Peter Blake
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset