Ten ve Gölge

Usta hikayeci Aktunç’tan gerçeği algılama ve yansıtma biçimi çok farklı, dili ve üslubu iyice süzülmüş ondokuz hikaye. Yakın tarihimizin odak noktalarını tek tek her bireyde, her ortamda ve anlatım biçiminde yakalayabilen ürünler.
Usta hikayeci Aktunç’tan gerçeği algılama ve yansıtma biçimi çok farklı, dili ve üslubu iyice süzülmüş ondokuz hikaye. Yakın tarihimizin odak noktalarını tek tek her bireyde, her ortamda ve anlatım biçiminde yakalayabilen ürünler.

1949 yılında İstanbul´da doğdu. Reklamcı kimliğinin yanı sıra, şair ve yazar yönleriyle de tanınıyor. Manajans ekolünden geliyor. Haluk Mesci´den bayrağı devralarak Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı oldu.Aktunç, askeri okullardaki orta ve lise yıllarından sonra İ.Ü. Hukuk Fakültesi´ne girdi.Yüksek öğrenimi yarıda bıraktı. 1969-1972 yılları arasında Meydan Larousse´un hazırlanması sırasında redaktörlük yaptı.´Z´ harfinin tamamlanmasıyla beraber o da işini kaybetti. Daha sonra bir gazetede gördüğü `Redaktör aranıyor` ilanı üzerine Manajans´a başvurdu. Ancak kısa süre sonra Manajans tekrar bir redaktör ilanı vermek zorunda kaldı. Çünkü yazarlık konusunda yetenekli olduğu görülen Hulki Aytunç, yaratıcı bölüme kaydırıldı. Daha sonra Manajans içerisinde yazı grubu başkanlığına kadar yükselen Aytunç, yönetim konusunda yaşayan bir takım anlaşmazlıklar yüzünden Manajans´tan ayrılma kararı aldı. 1980 yılında Yaratım´ı kuran Aktunç, 1987 yılında Foot Cone & Belding ile ortaklığa imza attı. Yaratım / FCB ´nin yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Hulki Aktunç yazı hayatına 1968 yılında dönemin önemli dergilerinden `Yeni Ufuklar`da başladı.İlk kitabı `Gidenler dönmeyenler` ile TDK öykü Ödülü´nü (1977), `Bir Çağ yangını` romanı ile Abdi ipekçi Ödülü´nü (1981), `Bir Yer Göstericinin Hayatı` ile Yunus Nadi Öykü Ödülü´nü (1989), kazandı. 1976 sonrasında şiire ağırlık verdi. `İnsan Aşkların Külüdür` ile Halil Kocagöz Şiir Ödülü´nü (1994), `Istıraplar Ansiklopedisi` ile de Cemal Süreyya Ödülü´nü (1995) aldı. On yılı aşan bir çalışmanın ürünü olan `Büyük Argo Sözlüğü` (1990) gerek Türkiye´de, gerek yurtdışı Türkoloji çevrelerinde büyük ilgi gördü.Aktunç´un, Aşka Kimse Yok ve Bir Yer Göstericinin Hayatı isimli öyküleri filme çevrildi.

Kitabın Adı Ten ve Gölge
ISBN 9809754709105
Yayın No İletişim - 39
Dizi Türkçe Edebiyat - 3
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 152 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 8,33 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 1985
Yazar Hulki Aktunç
Kapak Ayla İşler
Cilt Mas Matbaacılık
Dizgi Özdem Kardeşler Matbaacılık
Baskı Özdem Kardeşler Matbaacılık