Şehrazat ince ince örülmüş, merak uyandıran bir göçebelik romanı.

Leïla Sebbar, Paris’te yaşayıp Parisli olamayanların, devrimcilerin, dandy’lerin, motorcuların, uyuşturucu bağımlılarının bir işgal evinde kesişen ve evden kaçan Şehrazat’ın etrafında dönen hikâyesini anlatıyor.

1980’ler Parisi’ndeyiz ama ortada ne Eiffel var ne de geniş bulvarlar. İşgal evleriyle, yeraltı partileriyle, militan gazetecilik faaliyetleriyle steril kent manzarası yerle bir ediliyor; bu romanda lüks mağazalar yalnızca soyulmak, yağmalanmak için bulunuyor. Bir nehir gibi akıp giden, aynı zamanda sağlam bir zincir gibi birbirine eklenen gündelik hayat fragmanlarında, Leïla Sebbar, azınlık olarak görülenlerin yaşamına nüfuz ediyor.

Şehrazat ince ince örülmüş, merak uyandıran bir göçebelik romanı.

“Mağrip imgeleri Sebbar’ın kitabında güneş gibi doğuyor; bu imgeler, yeni karakterlerin eklenmesiyle aile tarihleri ve hatıralar hakkında birkaç söz söylemek için duraklanan o parıltılı anlarda usul usul akıyor.”
Claudıa Pugh-Thomas

19 Kasım 1941’de Fransız bir annenin ve Cezayirli bir babanın çocuğu olarak Cezayir’de doğdu. On yedi yaşındayken Fransa’ya göç etti. Aix-en-Provence’ta ve Sorbonne’da çağdaş edebiyat öğrenimi gördü. Öykü, gezi yazısı, deneme ve roman türünde eserler yazıyor.

Kitabın Adı Şehrazat
Alt Başlık 17 Yaşında, Esmer, Kıvırcık Saçlı, Yeşil Gözlü
Orijinal Adı Shérezade: 17 ans, brune, frisée, les yeux verts
ISBN 9789750529993
Yayın No İletişim - 2945
Dizi Dünya Edebiyatı - 270
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 204 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 62,50 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2020
Yazar Leïla Sebbar
Çeviren Bahadırhan Bozkurt
Yayına Hazırlayan Necdet Dümelli
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Aslı Gönen
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Alper Zorlu
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit