Şehrazat

Yeşilçam’ın kayıp filmlerinden biri Şehrazat. Asaf Onur’un sonu gelmez isteklerinin en paha biçilmezi Şehrazat. “Orhancığım, bu filmi getir, sonra dile benden ne dilersen”. Ömer Ayhan, esrarengiz bir hikâye, postmodern bir Yeşilçam hicranı, bir İstanbul entrikası anlatıyor.

Tam evden çıkıyordu ki, cin taifesi bizimkinin kulağına üfledi, giderayak ketenpereye getirilmiş olmayalım, bu kız şeytana kül yutturan cinsinden, şu filme bir bakayım demesin mi? Ben de biraz merak ediyordum, ne mene bir şeymiş bu Şehrazat da ev otomobil aldıracak. Fakat heyhat, şapkadan tavşan çıkmadı. Şehrazat, hani nasıl derler, Kaf Dağı’nın arkasında kaldı.

Yeşilçam’ın kayıp filmlerinden biri Şehrazat. Asaf Onur’un sonu gelmez isteklerinin en paha biçilmezi Şehrazat. “Orhancığım, bu filmi getir, sonra dile benden ne dilersen”. Orhan Durmaz, parayı seviyor ama aklı fikri Lale Moran’da. İnternetten tanıştığı Sinema Delisi Kız’ı kandırabilirse her şey başka türlü olacak. Ama olmuyor. Başka bir hikâye başlıyor. Nedim anlatıyor, İlknur ağlıyor. Nedim kovalıyor, Nihan kaçıyor. Ahtapot’un kolları, 27 Mayıs’a ve kameraya konuşan subaylara ulaşıyor.

Ömer Ayhan, esrarengiz bir hikâye, postmodern bir Yeşilçam hicranı, bir İstanbul entrikası anlatıyor.

 

 

1967 Almanya doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Nefesli Çalgılar Bölümü’nde klasik Batı müziği, İngiltere’de elektronik müzik eğitimi aldı. Bugüne kadar yayımlanan kitapları: Siyah Beyaz Bir Öykü (2001, Oğlak; Doğan Kitap, 2004), Suspiria (2004, Doğan Kitap), Bir Karış İstanbul (2011, YKY), Şehrazat (2014, İletişim Yayınları), Öldüren Şehir (2015, İletişim Yayınları).
Kitabın Adı Şehrazat
ISBN 9789750514586
Yayın No İletişim - 1988
Dizi Türkçe Edebiyat - 300
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 141 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 125 gr
Perakende Satış Fiyatı 6,00 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2014
Yazar Ömer Ayhan
Editör Levent Cantek
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi Ethem Onur Bilgiç
İllustrasyon Onur Atay
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Burcu Tunakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset