Reçine Kokuyordu Helin

“…Böğürtlen dikeniyle çevrili bahçelere gizlice girdiğimizde her yanımız çizilirdi; alasulu kayısıları, korukları ceplerimize doldurup kuytu köşelerde yerken, çoğu kez Bekir Amca’ya yakalanırdık. O gün yine suçüstü yakalanmıştık. Korkuyla eve döndüğümde herkes eyvandaydı. Köy muhtarı kekeleyerek babamın gönderdiği mektubu okuyor, bir yandan da Kürtçe’ye çeviriyordu..."
“…Böğürtlen dikeniyle çevrili bahçelere gizlice girdiğimizde her yanımız çizilirdi; alasulu kayısıları, korukları ceplerimize doldurup kuytu köşelerde yerken, çoğu kez Bekir Amca’ya yakalanırdık. O gün yine suçüstü yakalanmıştık. Korkuyla eve döndüğümde herkes eyvandaydı. Köy muhtarı kekeleyerek babamın gönderdiği mektubu okuyor, bir yandan da Kürtçe’ye çeviriyordu...
Annemle oturup ağladık. Babam, bana çıkışarak, ‘Bak gelecek yıl okula gideceksin. Sana Türkçe öğreteceğim. İstersen başlayalım.’
‘Babam evde yok,’ cümlesini ezberletirken katıla katıla gülmeye başladık... Kadınların arasında ürkekti annem. Herkes, hatta çirkin cüce kadın bile, anneme Türkçe öğretme çabası içindeydi.
Bu koca kent, muhtarın radyosundaki Ankara mıydı? Atları, inekleri ‘Makaram sarı bağları’ söyleyen kadın yoktu.”

Çeşitli dillere çevrilen kitaplarıyla yalnız Türkiye’ye değil, Avrupa’ya da öykücülüğünü sevdiren Suzan Samancı, Reçine Kokuyor Hêlîn’de yer alan on beş hikâye ile yaşadığı coğrafyanın kokularını, tatlarını, insanlarını anlatmaya devam ediyor. Nicedir “Orası” diye kodladığımız bu topraklarda yaşanan acı ve hüzün dolu gerçekler, Suzan Samancı’nın kendine has sıcak, insancıl, sloganlaşma tuzağına düşmeyen anlatımıyla öykülerde hayat buluyor.


Suzan Samancı 1963 yılında Diyarbakır’da doğdu. Edebiyata şiirle başlayan Samancı’nın ilk şiirleri 1985-87 yıllari arasında Sanat Olayı dergisinde yayımlandı. İlk öyküleri Eriyip Gidiyor Gece adlı kitapta biraraya getirildi. Reçine Kokuyordu Helin (Can Yayınları, 1993), Kıraç Dağlar Kar Tuttu (Can Yayınlari, 1996; İletişim Yayınları, 2002) ve Suskunun Gölgesinde (İletişim Yayınları, 2001) adlı öykü kitapları yayımlandı. Reçine Kokuyordu Helin, aynı adla Almanca olarak İsviçre’de, Flamanca olarak Belçika’da, İspanya ve İtalya’da yayımlandı. Ayrıca, Bajare Mirine (Ölüm Kenti) adlı kitabı Avesta Yayınevi tarafından Kürtçe olarak yayımlandı. Kıraç Dağlar Kar Tuttu 1997 yılında Orhan Kemal Öykü Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı. Samancı’nın "Perili Kent" adlı öyküsü Almanya’nin Sesi Radyo’sunun açtığı yarışmada, ilk yirmi beşe girip, Almanca ve Türkçe olarak yayımlandı. "İki Anne" adlı öyküsü, İngilizceye çevrilip Uluslararası PEN’de yer aldı.

Kitabın Adı Reçine Kokuyordu Helin
ISBN 9789750500732
Yayın No İletişim - 834
Dizi Türkçe Edebiyat - 116
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 111 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 6,25 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2002 (1. baskı - Eylül 2002)
Yazar Suzan Samancı
Kapak Fotoğrafı Ara Güler
Kapak Utku Lomlu
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset