Usta İtalyan yazar Roberto Pazzi, 1899’da, yeni yüzyılın eşiğini atlayamadan, yazarın deyişiyle “kendi yüzyılının bariyeriyle korunmuş olarak” yirmi sekiz yaşında veremden ölen Rus prensin öyküsünü romantik ve şiirsel bir dille anlatıyor. Prenses ve Canavar, son Rus Çarı II. Nicola Romanov’un kardeşi Giorgio Romanov’un kurgusal yaşam öyküsü.
Prenses ve Canavar, son Rus Çarı II. Nicola Romanov’un kardeşi Giorgio Romanov’un kurgusal yaşam öyküsü. Sağlığına uygun iklim arayışı içinde Karadeniz kıyısındaki Livadia kentinde, sonraları da Gürcistan’da, Kafkas Dağları’nın eteklerindeki Abas Tuman kasabasında, ailesinden, sevdiklerinden uzakta, yaveri prens Ourousov’un gözetimi ve koruması altında yaşayan prens Giorgio Alexandrovich Romanov, hayatı özgürce ve doyasıya yaşamayı arzu etmekte fakat bunun olanaksızlığı karşısında varoluşsal bunalımlara düşmektedir. Taşıdığı grandük etiketi ve imparator ailesinden olmanın ona yüklediği görev ve sorumluluklar yüzünden kişiliğinin ortadan kalktığı duygusuna kapılır; buna yaşamın ellerinden kayıp gitmekte olduğu kaygısı da eklenir. Arzular, tutkular, kaygılar, saplantılar, sayıklamalar, anılar genç Romanov’u bir ölümsüzlük arayışına sürükler.
Usta İtalyan yazar Roberto Pazzi, 1899’da, yeni yüzyılın eşiğini atlayamadan, yazarın deyişiyle “kendi yüzyılının bariyeriyle korunmuş olarak” yirmi sekiz yaşında veremden ölen Rus prensin öyküsünü romantik ve şiirsel bir dille anlatıyor.

1946'da Ameglia'da doğan yazar edebiyat dünyasına şiir yazarak atıldı: 1980'de Kral ve Sözcükler, 1987'de Rüzgarın Dinişi adlı şiir derlemeleri yayımlanan Pazzi, 1985'te çıkan İmparatoru Ararken adlı romanı ile adını ülkesi dışında da duyurdu. On iki yıl süreyle Corriere della Sera gazetesinin kültür sayfalarını hazırlamış olan Roberto Pazzi, halen Il Giorno, Il resto del Carlino, La Nazione vb. çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazmaktadır.

Kitabın Adı Prenses ve Canavar
Orijinal Adı La Principessa il Drago
ISBN 9789750500688
Yayın No İletişim - 826
Dizi Dünya Edebiyatı - 172
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 167 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 129 gr
Baskı 1. baskı - Ağustos 2002
Yazar Roberto Pazzi
Çeviren Süheyla Öncel
Editör Osman Yener
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Kapak Resmi Utku Varlık
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset