Andrew Miller oldukça genç, ama bu gençliğine rağmen yazdığı iki kitapla kısa sürede ‘şöhret’e ve ‘para’ya ulaşan bir yazar. 1960’da Bristol’de doğan Miller, halen Paris’te yaşıyor. 1997’de yayımlandığında ülkesi İrlanda ve İngiltere’de kısa sürede çok büyük satış rakamlarına ulaşan Özel Bir Acı başarısının tesadüfi olmadığını, -yine çok kısa sürede- birçok yabancı dilde ve ülkede yayımlanmasıyla gösterdi.
Andrew Miller oldukça genç, ama bu gençliğine rağmen yazdığı iki kitapla kısa sürede ‘şöhret’e ve ‘para’ya ulaşan bir yazar. 1960’da Bristol’de doğan Miller, halen Paris’te yaşıyor. 1997’de yayımlandığında ülkesi İrlanda ve İngiltere’de kısa sürede çok büyük satış rakamlarına ulaşan Özel Bir Acı başarısının tesadüfi olmadığını, -yine çok kısa sürede- birçok yabancı dilde ve ülkede yayımlanmasıyla gösterdi. Yayımlandığı ilk yılı bir de ödül alarak kapatan bu ilginç roman, İngiltere’nin en itibarlılarından biri olan James Tait Black Ödülü’nü kazandı. Özel Bir Acı geçtiğimiz yılı da boş geçirmedi; bu kez yazarına hem para hem de bir ödül daha kazandırdı: Edebiyat dünyasının en çok para kazandıran ödüllerinden biri olan IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü 100.000 sterlin eşliğinde Andrew Miller’a verildi.
Romanın kahramanı James Dyer 18. yüzyılda, bütün Avrupa’yı saran dondurucu soğukların hayatı felç ettiği bir kış günü dünyaya gelir. Her türlü fiziksel ve duygusal acıya karşı duyarsız olan Dyer, bu özelliğini keşfedip onu sirklerde gösterilere çıkarmak, türlü hilkat garibeleriyle birlikte sergilemek isteyenlerin elinden kurtulup, okumayı ve sonunda cerrah olmayı başarır. Yarattığı atmosferi, başarılı üslûbu ve olağanüstü bir kurguya dayanan olaylar örgüsüyle bugüne dek kazandığı başarıları fazlasıyla hakkeden roman, arkaplanında felsefi boyutlarıyla “ahlâk” kavramını sorguluyor. Özel Bir Acı, sırtını tarihe dayararak, insanlığı ve dünyayı “acı”yla anlamayı ve anlatmayı deneyen çok özel bir roman.

1960'ta Bristol'de doğdu. Hollanda, İspanya ve Japonya'da çalıştı. 1997'de yayımlanan Özel Bir Acı (İletişim, 2000) yirmiden fazla dile çevrildi ve yazara James Tait Black Memorial Prize ile 1993 Uluslararası IMPAC Ödülü'nü kazandırdı. Kazanova yazarın ikinci romanıdır.

Kitabın Adı Özel Bir Acı
Orijinal Adı Ingenious Pain
ISBN 9789754708011
Yayın No İletişim - 619
Dizi Dünya Edebiyatı - 132
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 341 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 257 gr
Perakende Satış Fiyatı 19,44 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2000
Yazar Andrew Miller
Çeviren Zeynep Mercan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Can Belge
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası