Melek Annem ve Ben

Kandilli`de, tarihi yalıda geçen bir yüzyıl; başrolde bir ana oğul: Belkıs ve Mehmet Abud.
Şevket Uludağ`lı, Madam Spino`lu, Matmazel Emma`lı eğitim; işgal dönemi İstanbul`u; kurtuluş sevinci; Cumhuriyet; Osmanlı ile modernizmin uzantılarında örülmüş bir yaşam...Hayat kadar sürprizlerle dolu bu kitap, bir roman kadar akıcı bir dille kaleme alınmış; zamanda birkaç saatlik bir yolculuk için.
Kandilli`de, tarihi yalıda geçen bir yüzyıl; başrolde bir ana oğul: Belkıs ve Mehmet Abud.
Şevket Uludağ`lı, Madam Spino`lu, Matmazel Emma`lı eğitim; işgal dönemi İstanbul`u; kurtuluş sevinci; Cumhuriyet; Osmanlı ile modernizmin uzantılarında örülmüş bir yaşam... Hatıralar arasında Atatürk, Cemal Reşit Rey, Neyzen Tevfik, Şehzade Ömer Faruk Efendi, Muhsin Ertuğrul, Mazhar Osman, Fahrettin Kerim, Yahya Kemal`e dair olanlar da var; bir dönemin ünlü matematik hocası Bedros Adruni, Cumhuriyet`in unutulmuş komutanlarından Sakallı Nurettin Paşa, son Melami`lerden Osman Kemali Efendi, Süreyya Paşa, Kont Ostrorog, Çürüksulu Belkıs Hanım, Necmettin Molla`yı anlatanlar da... Özünde bir anneyle oğulun, genelde bir dönemin hikayesini anlatan Melek Annem ve Ben, yakın geçmişin gündelik ayrıntılarını göz önüne sererke, insan denen varlığın da, sürdürdüğü hayatın da siyah ve beyaz gibi tek katmanlı olmadığını hatırlatıyor: Kadın, erkek ya da eşcinsel olmak, zenginliği, fakirliği art arda yaşamak, kıskanç veya olgun davranmak, aşk acısı çekmek, `keder` kavramını kabullenip hayatını bu doğrultuda yönlendirmek... İki ömür boyunca olup bitebilecek her şey! Hayat kadar sürprizlerle dolu bu kitap, bir roman kadar akıcı bir dille kaleme alınmış; zamanda birkaç saatlik bir yolculuk için...
Emine Çaykara 1964 İstanbul doğumlu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nü bitirdi. Dört yıl Fransızca profesyonel turist rehberliği yaptı. 1990 yılında İletişim Yayınları, Cep Üniversitesi dizisinden Kölelik ve Eski Mısır, Afa Yayınları’ndan Ben Jane, Tarzan’ı arıyor, 2000 yılında Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları’ndan İnsanın En Güzel Tarihi kitaplarını çevirdi. 1993 yılında gazeteciliğe başladı. Panorama, Turkuaz, Tempo dergilerinde çalıştıktan sonra 2000 yılı Ağustos ayında mesleğinden ayrıldı.
Kitabın Adı Melek Annem ve Ben
ISBN 9789754708677
Yayın No İletişim - 693
Dizi Türkçe Edebiyat - 101
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 310 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 227 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 2. baskı - Mart 2001 (1. baskı - Mart 2001)
Yazar Emine Çaykara
Editör Sulhiye Gültekingil
Kapak Utku Lomlu
Kapak Fotoğrafı Mehmet Abud
Arka Kapak Fotoğrafı Okşan Özferendeci
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset