Mavi Masal, ünlü yazarın ölümünden sonra yayımlanan bir “ilk kitap”. Sevenlerinin gün ışığına çıkardığı öykülerden oluşan bu küçük derlemede yer alan ve kitapla aynı adı taşıyan öykü, daha önce hiçbir yerde yayımlanmadı.
Mavi Masal, ünlü yazarın ölümünden sonra yayımlanan bir “ilk kitap”. Sevenlerinin gün ışığına çıkardığı öykülerden oluşan bu küçük derlemede yer alan ve kitapla aynı adı taşıyan öykü, daha önce hiçbir yerde yayımlanmadı. Yourcenar’ın henüz tanınmadığı gençlik döneminde yazdığı bu öykülerden “İlk Gece” 1929’da Revue de France’ta, “Kara Büyü” ise 1933’te Mercure de France’ta yayımlandı ve bu kitapta biraraya gelene dek pek de hatırlanmadı. Yirmili yaşların ürünleri olan bu öyküler, hem gelecek şöhretin hem de daha sonra ismini ölümsüzleştirecek büyük eserlerin müjdecisidir. Ünlü eseri Doğu Öyküleri’nden esintiler taşıyan “Mavi Masal”, eski çağlara ait sözlü edebiyattan geldiği etkisini yaratmak için, ancak büyük yazarlara özgü bir maharetle kurgulanmış kısa bir masaldır. Zenginlik hırsı ve bu hırsın insanları düşürebileceği para tuzakları, maddiyatın sembolü nesnelere sahip olma mücadelesi, varlık sahibi olmanın yetmediği nihai yoksunluklar ve yoksulluklar, Yourcenar’a özgü ritüeller eşliğinde anlatılıyor, “Mavi Masal”da. Otobiyografik ögeler taşıyan “İlk Gece” ile İtalyan görenekleri ve kadın teması etrafında dolaşan bir öykünün anlatıldığı “Kara Büyü”, Yourcenar’ın tutkulu okurlarının daha sonra aşina olacağı, o kendine has, kahramanlarının duygu ve düşüncelerini titizlikle betimleyen eşsiz üslûbunun habercileridir.
1903’te Brüksel’de doğdu. Asıl adı Marguerite de Crayencour’dur. Fransa’da, İtalya’da, İsviçre’de ve Yunanistan’da yaşadıktan sonra 1937’de ABD’ye gitti. 1987’de Northeast Harbor, Maine’de öldü. 1968’de L’oeuvre au Noir (Zenon) adlı yapıtıyla Femine Vasacesro Ödülü’nü aldı. 1980’de Fransız Akademisi’ne seçilerek bu kurumun ilk kadın üyesi oldu. Fransa’nın Légion d’honneur, Ordre de Mérite, Belçika’nın Ordre de Léopold nişanlarıyla onurlandırıldı. Roman, öykü, şiir, oyun ve deneme yazmıştır. Başlıca yapıtları: Le Coup de Grace (1939; Bir Ölüm Bağışlamak, 1988), Mémoires d’Hadrien (1951; Hadrianus’un Anıları, 1984), L’oeuvre au Noir (1968; Zenon, 1985), Nouvelles Orientales (1938; Doğu Öyküleri, 1985).

Kitabın Adı Mavi Masal
Orijinal Adı Conte bleu
ISBN 9789754707670
Yayın No İletişim - 587
Dizi Dünya Edebiyatı - 127
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 83 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 77 gr
Baskı 1. baskı - Ocak 2000
Yazar Marguerite Yourcenar
Çeviren Hür Yurner, Sosi Dolanoğlu
Editör Bahar Siber
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Hasan Deniz
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Dürdane Abdal
Kapak Resmi Rene Magritte
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası