Manevralar
Kadın Yaşamının Militarize Edilmesine Yönelik Uluslararası Politikalar

Kadın hayatının militarizasyonu sadece savaşlarla sınırlı değil. Gündelik askerî pratikler de kadınların hayatlarına çeşitli şekillerde girip, var oluyorlar. Askerlik yapan kadınlar, askerî harekâtlarda zarar gören kadınlar; tecavüze uğrayan, işkence gören, hemşirelik yapan, aşçılık yapan yine onlar... Cynthia Enloe, kadınların hayatlarının nasıl militarize edildiğine dair bu çalışmasında uluslararası örnekleri değerlendirip, aynı tahakküm pratiklerinin nasıl var olduğunu gösteriyor.

Kadın hayatının militarizasyonu sadece savaşlarla sınırlı değil. Gündelik askerî pratikler de kadınların hayatlarına çeşitli şekillerde girip, var oluyorlar. Askerlik yapan kadınlar, askerî harekâtlarda zarar gören kadınlar; tecavüze uğrayan, işkence gören, hemşirelik yapan, aşçılık yapan yine onlar... Cynthia Enloe, kadınların hayatlarının nasıl militarize edildiğine dair bu çalışmasında uluslararası örnekleri değerlendirip, aynı tahakküm pratiklerinin nasıl var olduğunu gösteriyor. Popüler kültürün kadın ikonalarıyla kotarılmaya çalışılan moral konserlerinden kadın askerlere, işgal süreçlerinde fuhuşa ya da çalışmaya zorlanan "teselli" kadınlarından cephedeki kadınlara olabildiğince çok soruyu ele alıyor. Manevralar, yalnızca militarizmin kadınlar üzerinde yarattığı tahribatı ele almıyor; aynı zamanda uluslararası politikaların ordularla ilişkisini, kimlik yaratıcı süreçleri ve bu süreçlerin kimin işine geldiğini de tartışıyor. Feminizmi kuru kuruya bir teorik tartışma nesnesi olarak kabul etmeyen, hayatın içinde süreklileşen çetrefil bir konunun asal zemini haline getiren bu eserin önemli tartışmalara yol açacağını düşünüyoruz.

 

 İÇİNDEKİLER

 Türkçe Baskıya Önsöz,
    Meraklı Feminist Cynthia Enloe
 Önsöz

 1.   Bir Kutu Çorba Konservesi Nasıl Militarize Edilir?
 2.   Çamaşırcı Kadın, Asker ve Devlet
 3.   Fahişe, Albay ve Milliyetçi
 4.   Asker Tecavüz Ederse... 
 5.   Kadın "Orduya Gelin Giderse", Kocası Kim Olur?
 6.   Askerî Hemşirelik
        Saygınlığın Kusurlu Denetimi
 7.   Mevkilerin Doldurulması
        Anne, Asker, Feminist ve Moda Tasarımcısı Olarak
        Kadınların Militarizasyonu  
 
 Sonuç: Kararlar, Kararlar, Kararlar  
 Kaynakça

Cynthia Enloe, University of California/Berkeley'de profesör. Uluslararası ilişkiler, karşılaştırmalı politika, toplumsal cinsiyet, militarizm ve milliyetçilik üzerine çalışıyor. Signs ve International Feminist Journal of Politics gibi akademik dergilerde yayın kurulu üyesi. Yayımlanmış kitapları: The Morning After: Sexual Politics at the End of the Cold War (1993), Bananas, Beaches and Bases: Making Feminist Sense of International Politics (2000) [Muzlar, Plajlar ve Askeri Üsler, çev. Berna Kurt - Ece Aydın, Çitlembik Yayınları, 2004] ve The Curious Feminist: Searching for Women in a New Age of Empire (2004).
Kitabın Adı Manevralar
Alt Başlık Kadın Yaşamının Militarize Edilmesine Yönelik Uluslararası Politikalar
Orijinal Adı Maneuvers, The International Politics of Militarizing Women's Lives
ISBN 9789750504259
Yayın No İletişim - 1169
Dizi Araştırma-İnceleme - 201
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Politika/Siyaset
Sayfa 527 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 422 gr
Perakende Satış Fiyatı 30,09 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2006
Çeviren Serpil Çağlayan
Yazar Cynthia Enloe
Editör Berna Akkıyal
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset