Lol V. Stein'ın Kendinden Geçişi

Çağdaş edebiyatın önemli yazarlarından Duras, kitabı hakkında şu sözleri ediyor: “Söylediğim, kitaplarımdaki bütün kadınların, yaşları ne olursa olsun, Lol V. Stein’ın soyundan geldikleridir. Hepsinin gözleri açık renktir. Hepsi sakınımsız, öngörüsüzdür.
Çağdaş edebiyatın önemli yazarlarından Duras, kitabı hakkında şu sözleri ediyor: “Söylediğim, kitaplarımdaki bütün kadınların, yaşları ne olursa olsun, Lol V. Stein’ın soyundan geldikleridir. Hepsinin gözleri açık renktir. Hepsi sakınımsız, öngörüsüzdür. Hepsi kendi elleriyle yaşamlarını berbat ederler. Müthiş ürkektirler, sokaklardan, alanlardan korkarlar, mutluluğun gelip onları bulmasını beklemezler.”
Fransız bir ailenin kızı olarak 1914’te Hindiçin’de doğdu. Ailesiyle birlikte 1931’de Paris’e geldi ve burada öğrenim gördü. 1942’den itibaren yeni gerçekçi tarzda romanlar yazmaya başladı. Çok geçmeden daha deneysel bir üslûba yöneldi. Un Barrage contre le Pacifique (Pasifiğe Karşı Bir Set, 1950) bu anlamda ilk romanıdır. Daha sonraki romanları klasik olay örgüsünden, roman kişilerinden ve geleneksel anlatım tarzlarından uzaklaşma özelliği gösteren ‘Duras üslûbu’nun kilometre taşlarını oluştururlar. Alain Resnais’nin Hiroşima Sevgilim filminin senaryosunu da yazan Duras, Türkçe’de Sevgili, Moderato Cantabile, Mavi Gözler Siyah Saçlar gibi romanlarıyla tanınmaktadır.

Kitabın Adı Lol V. Stein'ın Kendinden Geçişi
Orijinal Adı La Ravissement de Lol V. Stein
ISBN 9789754700176
Yayın No İletişim - 82
Dizi Dünya Edebiyatı - 13
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 136 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 114 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 2. baskı - Şubat 1995 (1. baskı - Ocak 1989)
Yazar Marguerite Duras
Çeviren Onur Cankoçak
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Hamit Övünç
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası