Kimse Ölmesin Ben Ölürüm

Müthiş bir yazma tutkusunun eseri olan bu kitapta, sohbetten, arkadaşlıktan, çay demlemekten, eski püsküden, gemilerden... kısaca küçük ayrıntılardan büyük yaşama sevinci çıkartan öyküler yer alıyor. Kenan Biberci’nin öykücülüğünü farklı kılan özellik bu değil sadece.
Müthiş bir yazma tutkusunun eseri olan bu kitapta, sohbetten, arkadaşlıktan, çay demlemekten, eski püsküden, gemilerden... kısaca küçük ayrıntılardan büyük yaşama sevinci çıkartan öyküler yer alıyor. Kenan Biberci’nin öykücülüğünü farklı kılan özellik bu değil sadece. Genç yazarın öykülerindeki göze batan “incelik”, sıkıntılardan, işsizlikten, endişelerden, başarısızlıklardan, hayal kırıklıklarından... yani hayata dair kara ve karanlık ayrıntılardan bir gönül ferahlığı yaratabilmesinde. Tasarruflu bir kalemden çıkma öyküler, muhtelif insan hallerinin -aynı zamanda eşya hallerinin de!- yakın plan gözlemlerinden besleniyor, can buluyor. Usta işi diyaloglar ve monologlar, nesli tükendi tükenecek bir içtenliği ve sıcaklığı yansıtıyor. Kimse Ölmesin Ben Ölürüm, Türkçe edebiyatta yeni bir öykücüyü ve öyküleri müjdeleyen bir ilk kitap.
Kenan Biberci Ankara’da Yenimahalle’de Must’a Beylerin evinde doğdu (1965). Çocukluğunu, ‘‘şans talih kader kısmet, beş kuruş’’ devrinde, mavi-beyaz dalgalı bir liralık naylon topların peşinde geçirdi. İlköğrenimini Çankırı’da, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Nemrut Dağı’na çıkan yolda kayboldu (1977), kulağının dibinde vızıldayan mermi, dizlerinin bağını çözdü (1980), İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ni bitirdi (1987). On yıla yakın, çubuk elektrod kaynağı kokusunu, zımpara tozunu, sonkat boya buharını ciğerlerine doldurdu. Varlık dergisinde öyküleri yayımlandı. Gündüzleri iaşe temini için harcıyor, geceleri yeni öyküler ve bir roman üzerinde çalışıp ruhunu tazeliyor.
Kitabın Adı Kimse Ölmesin Ben Ölürüm
ISBN 9789754708578
Yayın No İletişim - 676
Dizi Türkçe Edebiyat - 98
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 172 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 136 gr
Perakende Satış Fiyatı 3,70 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2001
Yazar Kenan Biberci
Editör Can Soytemiz, Murat Gültekingil
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Can Belge
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası