Küçük Hayat Ansiklopedisi

Yanınızdan geçen delikanlının bir mucit olma olasılığını; bir alışveriş merkezinin önünde dikilen orta yaşlı adamın, bizim de bir parçası olduğumuz caddeyle ilgili düşlerini ve korkularını; tatile giderken geçtiğimiz bir kasabanın yegâne caddesindeki kahvede pinekleyen iki kişinin hikâyelerinin uluslararası ticaretle ilgili başka bir hikâyenin parçası olabileceğini aklımıza düşürüyor.
“Kenan Biberci’nin... hikâye kitabı, Biberci’nin görünür hale getirdiği hikâyelerin ve kahramanların farklılığıyla dikkat çekiyor. Kuşkusuz bu kahramanların duyarlılıklarıyla da... Yanınızdan geçen delikanlının bir mucit olma olasılığını; bir alışveriş merkezinin önünde dikilen orta yaşlı adamın, bizim de bir parçası olduğumuz caddeyle ilgili düşlerini ve korkularını; tatile giderken geçtiğimiz bir kasabanın yegâne caddesindeki kahvede pinekleyen iki kişinin hikâyelerinin uluslararası ticaretle ilgili başka bir hikâyenin parçası olabileceğini aklımıza düşürüyor...
[Onun] hikâyelerinde altı çizilmesi gereken bir özellik de, durumları betimlemeden, ayrıştırıp çözümlemeden gözler önüne sermesini sağlayan diyaloglardaki başarısı...”
Behçet Çelik

Kenan Biberci, ilk kitabı Kimse Ölmesin Ben Ölürüm’de, ‘nesli tükendi tükenecek’ bir içtenliği, naifliği yansıtmıştı okurlara. Onun sükûnetli bir sevinçle anlattığı hikâyeler, daha doğrusu hikâye anlatışındaki ferahlık, özletmişti kendini! Küçük Hayat Ansiklopedisi, ‘adı üstünde’, çeşit çeşit insan halleri, çeşit çeşit insan huyları, tür tür ezeli basit dert hakkında, küçük küçük öykülerden bir demet...

Kenan Biberci Ankara’da Yenimahalle’de Must’a Beylerin evinde doğdu (1965). Çocukluğunu, ‘‘şans talih kader kısmet, beş kuruş’’ devrinde, mavi-beyaz dalgalı bir liralık naylon topların peşinde geçirdi. İlköğrenimini Çankırı’da, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Nemrut Dağı’na çıkan yolda kayboldu (1977), kulağının dibinde vızıldayan mermi, dizlerinin bağını çözdü (1980), İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ni bitirdi (1987). On yıla yakın, çubuk elektrod kaynağı kokusunu, zımpara tozunu, sonkat boya buharını ciğerlerine doldurdu. Varlık dergisinde öyküleri yayımlandı. Gündüzleri iaşe temini için harcıyor, geceleri yeni öyküler ve bir roman üzerinde çalışıp ruhunu tazeliyor.
Kitabın Adı Küçük Hayat Ansiklopedisi
ISBN 9789750502606
Yayın No İletişim - 1019
Dizi Türkçe Edebiyat - 145
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 175 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 133 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2004
Yazar Kenan Biberci
Editör Murat Gültekingil
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Hilâl İlker
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset