Türkiye’de “anti-depresan kullananların dünyası”nı anlattığı Prozac Toplumu (İletişim, 1997) adlı kitabı ile tanınan ‘aykırı’ Amerikalı yazar Elizabeth Wurtzel yine ‘sıradışı’ bir kitaba imza atıyor. Gücünü cinselliğinden alan ünlü kadınları, yani ‘kaltaklar’ı anlattığı bu cesur kitabıyla bir yandan tabuları sarsarken, öte yandan feminist kabulleri, anlayışları ve refleksleri ilginç örneklerle sorguluyor.
Türkiye’de “anti-depresan kullananların dünyası”nı anlattığı Prozac Toplumu (İletişim, 1997) adlı kitabı ile tanınan ‘aykırı’ Amerikalı yazar Elizabeth Wurtzel yine ‘sıradışı’ bir kitaba imza atıyor. Gücünü cinselliğinden alan ünlü kadınları, yani ‘kaltaklar’ı anlattığı bu cesur kitabıyla bir yandan tabuları sarsarken, öte yandan feminist kabulleri, anlayışları ve refleksleri ilginç örneklerle sorguluyor. Hem de ne örneklerle... İşte birkaçı: Nicole Brown Simpson, Hillary Clinton, Margaux Hemingway, Sylvia Plath, Marilyn Monroe, Madonna, Coudtney Love, Prenses Diana ve diğerleri... Wurtzel’in amacı bu ünlü kadınların ‘kaltaklık hali’ni eleştirmek değil, onları anlamak ve yaşadıkları dünyada anlamlandırmak. Tarihten mitolojiye, TV dizilerinden şarkı sözlerine, filmlerden kitaplara kadar birçok kaynaktan yararlanan Wurtzel, anlatmak istediğini soğuk akademik bir üslûpla değil, hayatın içinden sesler eşliğinde, oldukça keyifli bir ‘kız kıza sohbet’ havasında kaleme almış. Kaltak, ele aldığı konu ve konukları ile oldukça ‘tehlikeli’ bir kitap. Bizden uyarması...
Harvard Üniversitesi’ni bitirdi. Okuldayken, Rolling Stone dergisinin Gazetecilik Ödülü’nü kazandı. The New Yorker ve New York dergisine müzik eleştirileri yazdı. Mademoiselle, Mirabella, Seventeen ve The Oxford American gibi dergilerde makaleleri çıktı. Wurtzel New York’ta yaşıyor.
Kitabın Adı Kaltak
Alt Başlık Sıradışı Kadınlara Övgü
Orijinal Adı Bitch
ISBN 9789754707441
Yayın No İletişim - 567
Dizi Bugünün Kitapları - 54
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Popüler Kültür
Sayfa 479 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 348 gr
Perakende Satış Fiyatı 24,54 TL
Baskı 3. baskı - Nisan 2000 (1. baskı - Ekim 1999)
Yazar Elizabeth Wurtzel
Çeviren Mefkure Bayatlı
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Süleyman Bilgi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası