Kahvenin Öyküsü

Henüz cezveye girmemiş ve de pişmemişti ki, iki Arap tarafından gizlice İstanbul’a getirildi. Ve kahvenin ilginç öyküsü böyle başladı. Önce yasaklandı, hatta cezalandırıldı içenler; ama yeraltına indi, illegal tüttü bu kez cezveler. Bir ara “Kahve içen erkeğin karısı boş düşe!” diye fetvalar bile verildi. Bakıldı ki bu tiryakiliğin önüne geçilemiyor, yasallaştırıldı saray ve şeriat erkanınca; böylece özgürlüğe kavuştu tiryakiler.
Henüz cezveye girmemiş ve de pişmemişti ki, iki Arap tarafından gizlice İstanbul’a getirildi. Ve kahvenin ilginç öyküsü böyle başladı. Önce yasaklandı, hatta cezalandırıldı içenler; ama yeraltına indi, illegal tüttü bu kez cezveler. Bir ara “Kahve içen erkeğin karısı boş düşe!” diye fetvalar bile verildi. Bakıldı ki bu tiryakiliğin önüne geçilemiyor, yasallaştırıldı saray ve şeriat erkanınca; böylece özgürlüğe kavuştu tiryakiler. Sonra ver elini Avrupa... Önce Viyana’da içilmeye başlandı, Osmanlılar’la tutuşulan bir cenk sonrası. Ardından bir Osmanlı elçisi, yanında götürdüğü kahve çuvallarını “kursağında kahveyle ölenlerin cennete gideceğini” söyleyerek pazarladı Fransızlar’a. Böylece “Türk Şarabı” olarak içilmeye başlandı Paris’te. İngilizler önceleri pek anlamadılar ne olduğunu; her derde deva diye eczanelerde sattılar bir süre. Taha Toros’un kaleme aldığı bu küçük ama sevimli kitap, Osmanlı’da “yasak”, Paris’te “moda”, Londra’da “ilaç” olan kahvenin ve tiryakiliğin ilginç öyküsünü anlatıyor.
Taha Toros (d. 1912), Türkiye´nin ender biografi uzmanlarındandır. Kendisi de Adanalı olup Ali Münif Bey´in yakını idi. Taha Toros´un son dönem tarihimizle ilgili yayınlanmış 29 kitabı vardır.
Kitabın Adı Kahvenin Öyküsü
ISBN 9789754706789
Yayın No İletişim - 484
Dizi Ehlikeyifin Kitapları - 4
Alan Yemek Kültürü
Sayfa 87 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 7,41 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 1998
Yazar Taha Toros
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası