Kafa Örtüsü
Toplumun Kenarından Kanaka Sprak

Feridun Zaimoğlu, günümüz Almanca edebiyatında ve Almanya`nın popüler kültüründe bir fenomen, bir idol. Üçüncü kuşak Türkiyeli göçmenlerin, rap ve hiphop altkültürüyle haşır neşir olanların, çoğulkültürcülerin, daha doğrusu kimlik takıntısıyla kavgalı çevrelerin kült ismi.
Feridun Zaimoğlu, günümüz Almanca edebiyatında ve Almanya`nın popüler kültüründe bir fenomen, bir idol. Üçüncü kuşak Türkiyeli göçmenlerin, rap ve hiphop altkültürüyle haşır neşir olanların, çoğulkültürcülerin, daha doğrusu kimlik takıntısıyla kavgalı çevrelerin kült ismi. Almanya-Türkleri`nin yeni kuşağının isyanının simgesi sayılıyor, `Yeni Malcolm X` deniyor ona. Feridun Zaimoğlu`nun metinleri, her şeyden önce dili ve edebiyatı sarsıyor. Almanca`nın kalıplarını, sözdizimini, lügatini bozuyor - zengin bir dilbilgisiyle yapıyor ama bunu. Göçmenlerin melez lehçelerini, sokak ağzını, argoyu yeniden kullanarak estetize ediyor. Aşağıdakilerin öfkesini yansıtıyor, sıradan orta sınıf bayağılığının güçlü -ve küfürlü!- tasvirlerini sunuyor. Kafa Örtüsü, Almanya`daki Türkiyeli göçmen kadınları `konuşturuyor`. Farklı uğraşlardan, farklı sınıflardan, farklı kültürlerden kadınların `Almanya`ya, Alman/Batı ırkçılığına, `kapitalist refah toplumu`nun insanı öğüten olağanlığının doğurduğu şiddete ve erkek dünyasına olan nefretini dillendiriyor. Feridun Zaimoğlu: Yeni bir dil... `başka` bir dil bu!
1964'te Bolu'da doğdu. Tıp ve sanat eğitimini gördü. 30 yıldan beri Almanya'da yaşıyor, Kiel'de oturuyor. Diğer Eserleri; Kanaka Sprak - 24 Misstöne vom Rande der Gesellschaft [Kanak Sprak. Toplumun Kenarından 24 ayarsız ses] (1995); Abschaum. Die wahre Geschicte von ertan Ongun [Cüruf. Ertan Ongun'un gerçek öyküsü] (1997).
Kitabın Adı Kafa Örtüsü
Alt Başlık Toplumun Kenarından Kanaka Sprak
Orijinal Adı Koppstoff
ISBN 9789754708448
Yayın No İletişim - 663
Dizi Dünya Edebiyatı - 146
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 157 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 124 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2000
Yazar Feridun Zaimoğlu
Çeviren Metin Zaimoğlu
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Yayına Hazırlayan Tanıl Bora
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası