İsmail Ferik Paşa'nın Hayatı

Çağdaş Yunan edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Rea Galanaki, tarihsel olaylara dayanan bu romanında, İsmail Ferik Paşa´nın hayatı üzerinden, ulusal kimliklerin kuruluşu ve çatışan aidiyetler meselesini işliyor. Yunan bağımsızlık Savaşı sırasında Girit´te esir alınıp devşirme olarak Mısır´a getirilen ve burada cihadiye serdarlığına kadar yükselen İsmail Ferik Paşa, doğduğu yerlere yıllar sonra bu kez, kendi soyundan insanların çıkarıldığı bir isyanı bastırmak üzere dönüyor.
Çağdaş Yunan edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Rea Galanaki, tarihsel olaylara dayanan bu romanında, İsmail Ferik Paşa´nın hayatı üzerinden, ulusal kimliklerin kuruluşu ve çatışan aidiyetler meselesini işliyor. Yunan bağımsızlık Savaşı sırasında Girit´te esir alınıp devşirme olarak Mısır´a getirilen ve burada cihadiye serdarlığına kadar yükselen İsmail Ferik Paşa, doğduğu yerlere yıllar sonra bu kez, kendi soyundan insanların çıkarıldığı bir isyanı bastırmak üzere dönüyor. Kavalalı Mehmet Ali Paşa´nın oğlu İbrahim Paşa´nın yakın dostu, Yunan bağımsızlığı için mücadele eden Andonis Kambanis´in kardeşi devşirme İsmail Ferik, annesinin kokusunu, ağabeyiyle oyunlarını, yaylanın ve cesetlerle dolu köy meydanının görüntüsünü hüzünle Mısır´daki hayatına taşıyor. UNESCO´nun `Ulusal Edebiyatını En İyi Temsil Eden Eserler` listesine seçilen ilk Yunan roman olan İsmail Ferik Paşa´nın Hayatı, milliyetçilik, kültürel kimlik, aidiyet ve bellek üzerine çok-kültürlü Osmanlı´yı fon alan şiirsel bir anlatı sunuyor.
1947 yılında Girit'te doğdu. Atina Üniversitesi'nde Tarih ve Arkeoloji okuyan Galanaki halen Patras'da yaşıyor. 1987 yılında Nikos Kazancakis Edebiyat Ödülü'nü kazandı. İlk romanı İsmail Ferik Paşa'nın Hayatı, UNESCO'nun "Ulusal Edebiyatını En İyi Temsil Eden Eserler" listesinde yer alan ilk Yunanca romandır. İkinci romanı İmzamı Louis Olarak Atmalıyım, 1994 Avrupa Aristeion Edebiyat Ödülü'ne aday olan eserler arasında Yunanistan'ı temsil eden üç romandan biridir. Üçüncü romanı Eleni veya Hiç Kimse aynı ödül için 1999 yılında Yunanistan'ı temsil etmek üzere seçilmiş tek romandır. Romanları gibi şiirleri ve kısa öyküleri de pek çok yabancı dile çevrildi.
Kitabın Adı İsmail Ferik Paşa'nın Hayatı
Orijinal Adı Spina nel cuore
ISBN 9789754705744
Yayın No İletişim - 530
Dizi Dünya Edebiyatı - 114
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 174 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 139 gr
Perakende Satış Fiyatı 12,04 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 1999
Yazar Rea Galanaki
Çeviren Herkül Millas
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Şerife Ünal, Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası