İnsancıl Hukuk Sözlüğü / Ciltli

1999 yılında Nobel Barış Ödülü’nü alan “Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü” tarafından tasarlanan ve örgütün hukuk sorumlusu Dr. Françoise Boucher-Saulnier tarafından hazırlanan bu kitap bir uzmanlık çalışması olarak nitelendirilemez.
1999 yılında Nobel Barış Ödülü’nü alan “Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü” tarafından tasarlanan ve örgütün hukuk sorumlusu Dr. Françoise Boucher-Saulnier tarafından hazırlanan bu kitap bir uzmanlık çalışması olarak nitelendirilemez. Yapıtın amacı, eylem içinde savunma yapan bir hukuk olan `insancıl hukuk`a ait bir kullanma kılavuzunun okuyucu kitlesine kazandırılmasıdır. Bu kitap, uluslararası ilişkiler ve insancıl faaliyetlerle uğraşanlar, uluslararası ve Hükümet Dışı Örgütler, gazeteciler, üniversite öğrencileri, ve tabiî hukukçular için vazgeçilmez bir başvuru kaynağıdır. Bu kadar önemli ve ayrıntılı bir kaynak olmasının yanı sıra, şiddetin ve silahlı çatışmaların potansiyel mağdurlarına hitap etmesi ve insanlığa karşı işlenen suçlara karşı direnişin ve yaşamı sürdürme çabasının rehberliğinde bize yardımcı olmak ve biçimlenen dünya toplumunun daha insancıl bir konuma getirmek amacıyla da yazılmıştır.
150’yi aşkın maddesi, zengin kaynakçası ve uluslararası örgütlerin adresleriyle İnsancıl Hukuk Sözlüğü, insanlık onurunun yüceltilmesi yolunda bir kilometre taşıdır.
Hukuk doktorudur. Günümüzde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün hukuk işleri sorumlusu ve Sınır Tanımayan Doktorlar Vakfı'nın araştırma müdürüdür.
27 Ağustos 1942’de Arhavi’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakütesi’ni bitirdi (1967). İstanbul’da avukatlık yaptı (1970-1985). Gelişim Yayınları Büyük Larousse Ansiklopedisi’nde Hukuk bölümü yönetmeni olarak çalıştı (1985-1990). Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler ve İletişim Fakültelerinde Uluslararası Hukuk, Anayasa Hukuku, İnsan Hakları Hukuku, Hukuka Giriş dersleri verdi (1994-2005). Emekliye ayrıldıktan sonra telif ve çeviri kitaplar hazırladı; Okan Üniversitesi’nde Hukuka Giriş dersleri okuttu (2011).
Kitabın Adı İnsancıl Hukuk Sözlüğü / Ciltli
ISBN 9789750500992
Yayın No İletişim - 858
Dizi Sözlükler - 3
Alan Hukuk İncelemeleri
Sayfa 480 sayfa
En 165 mm
Boy 240 mm
Ağırlık 656 gr
Perakende Satış Fiyatı 52,78 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2003
Yazar Françoise Bouchet-Saulnier, Selahattin Bağdatlı