Hatemi'nin İran'ı

Mayıs 1997'de Muhammed Hatemi, Halkın değişim isteyen %70'i tarafından İran Cumhurbaşkanı seçildi. Temmuz 1999'da reformcu öğrenciler sokaklara döküldü. Şubat 2000'de reformcular meclis çoğunluğunu ele geçirdi. Ve sık sık "İran'da neler oluyor?" diye sorulmaya başlandı. Elinizdeki kitap bu soruyu önyargılardan, klişelerden, ve hazır cevaplardan olabildiğince uzak durmaya çalışarak cevaplama iddiasında.
Mayıs 1997'de Muhammed Hatemi, Halkın değişim isteyen %70'i tarafından İran Cumhurbaşkanı seçildi. Temmuz 1999'da reformcu öğrenciler sokaklara döküldü. Şubat 2000'de reformcular meclis çoğunluğunu ele geçirdi. Ve sık sık "İran'da neler oluyor?" diye sorulmaya başlandı. Elinizdeki kitap bu soruyu önyargılardan, klişelerden, ve hazır cevaplardan olabildiğince uzak durmaya çalışarak cevaplama iddiasında. Hatemi'nin İran'ı, bu ülkede yaşananları ve çatışan farklı siyasi eğilimleri, yerinde gözleyerek , önde gelen isimleriyle doğrudan görüşerek ve birinci dereceden kaynaklara başvurarak aktarıyor. Beş yıldır Anadolu Ajansı temsilcisi olarak Tahran'da yaşayan Sami Oğuz ile Türkiye ve Dünyadaki İslami Hareketlerle ilgili çalışmalarından tanıdığımız Ruşen Çakır, İran'daki reform hareketinin serüvenini ve muhafazakar kanadın değişimi engelleme çabalarını ayrıntılarıyla ele alıyorlar. Oğuz ve Çakır, İran'daki otoriter İslami devlet yapısının, kendi içinden çıkan kadroların öncülüğündeki bir toplumsal hareket tarafından dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini tartışıyorlar. Hateminin İran'ı, bu yönüyle, Türkiye ve dünyada süren "İslam-Demokrasi ilişkisi" tartışmaları içinde önemli ve somut ipuçları sunuyor.
1961'de Sivas'ta doğdu. Pamukpınar Öğretmen Lisesi'ni (Yıldızeli-Sivas) ve AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. AÜ İletişim Fakültesi'nden yeni iletişim teknolojileri dalında master derecesi aldı. 1988'de Anadolu Ajansı'nda gazeteciliğe başladı. 1995'te Tahran Temsilciliği'ne atandı ve halen bu görevini sürdürüyor. İletişim Yayınlarından Sami Zubeida'nın İslam, Halk ve Devlet (1994) ve Milliyatçi Düşünce ve Sömürge Dünyası (1996) çevirileri yayımlandı. Birikim ve başka bazı dergilerde çeviri ve yazıları yayımlandı.

1962 yılında Artvin'in Hopa ilçesinde doğdu. Ali Deniz'in babası. Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Gazeteciliğe 1985'te Nokta dergisinde başladı. Tempo, Cumhuriyet, Milliyet ve CNN-Türk'te çalıştı. Ayet ve Slogan, Türkiye'de İslami Oluşumlar (8 baskı, Kasım 1990), Vatan Millet Pragmatizm (Hıdır Göktaş ile birlikte, Eylül 1991), Resmi Tarih Sivil Arayış (Hıdır Göktaş ile birlikte, Ekim 1991), Sol Kemalizme Bakıyor, (Levent Cinemre ile birlikte, Ocak 1992), Ne Şeriat Ne Demokrasi: RP'yi Anlamak (2 baskı, Nisan 1994).

Kitabın Adı Hatemi'nin İran'ı
ISBN 9789754708424
Yayın No İletişim - 664
Dizi Bugünün Kitapları - 63
Alan Tarih
Sayfa 316 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 234 gr
Perakende Satış Fiyatı 14,81 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2000 (1. baskı - Ekim 2000)
Yazar Sami Oğuz, Ruşen Çakır
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset, Uğur Mücellit