Hannah Arendt
Yaşam Bir Anlatıdır

Hannah Arendt: Yaşam Bir Anlatıdır, eylemin “anlatı” ile olan bağını anlamada bizlere bir izlek sunarken, olan bitenin berisindekini kavramamızı sağlayacak estetik ve felsefe ilişkisi üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

“Düşünce, irade gösterme ve muhakeme onu felsefi gibi görünen tefekkürlere, tıpkı politikanın kendisine yaptığı gibi felsefeyi parçalarına ayıran tefekkürlere yöneltir ve bunlar, özgürlüğe bakmak için yeni bir yol, bilhassa Arendtçi olan yeni bir yol tasarlamaya devam eder.”

“Bağışlama eyleme değil, kişiye hitap eder. Birisi cinayeti ya da hırsızlığı bağışlayamaz, sadece katili ya da hırsızı bağışlayabilir. Bağışlama, bir şeyi değil de birisini amaçlayarak, kendisini bir sevgi eylemi olarak açığa vurur; fakat sevgi olsun ya da olmasın, bağışladığımız kişiyi dikkate alır.”

Arendt’in insani etkinliği, düşünüşü, muhakemeyi ve eylemi odağa alan felsefesi üzerine değerlendirmelerin, günümüzün otoriter, hatta kimilerine göre totaliter atmosferinde tekrar hararetlenmesi basit bir tesadüften ibaret değildir. Kamusal insanın, dahası bir bütün olarak “kamusal olan”ın erozyona uğradığı bu günlerde, Kristeva’nın eseri bir çağrıda bulunuyor. Hannah Arendt: Yaşam Bir Anlatıdır, eylemin “anlatı” ile olan bağını anlamada bizlere bir izlek sunarken, olan bitenin berisindekini kavramamızı sağlayacak estetik ve felsefe ilişkisi üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

“Anlatı derhal paylaşılan eylemdir ve dolayısıyla ilk politik eylemdir.”

1941 yılında Bulgaristan’ın Sliven kentinde dünyaya geldi. Uzunca bir süredir Paris’te ikamet eden Kristeva esas olarak edebiyat eleştirisi ve psikanaliz üzerine çalışmakta olup roman dahil oldukça çeşitli alanlarda eser kaleme almıştır. Eserlerinin bir bölümü Türkçeye kazandırılmıştır: Melanie Klein Delilik yahut Acı ve Yaratıcılık Olarak Ana Katli (Pinhan, 2015), Kadın Dehası (Pinhan, 2012), Simone de Beauvoir Aramızda (Sel, 2017), Ruhun Yeni Hastalıkları (Ayrıntı, 2017), Korkunun Güçleri: İğrençlik Üzerine Deneme (Ayrıntı, 2014), Bizans’ta Cinayet (YKY, 2005), Samuraylar (Sel, 2010), Kara Güneş: Depresyon ve Melankoli (Bağlam, 2009), Aşk Hikâyeleri (Bağlam, 2016).

Kitabın Adı Hannah Arendt
Alt Başlık Yaşam Bir Anlatıdır
Orijinal Adı Hannah Arendt: Life is a Narrative
ISBN 9789750524523
Yayın No İletişim - 2653
Dizi Politika - 178
Alan Politika/Siyaset, Felsefe
Sayfa 80 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 76 gr
Perakende Satış Fiyatı 104,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2018
Yazar Julia Kristeva
Çeviren Necdet Dümelli
Editör Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Salih Kızıl
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit