İsveç’in en önemli çağdaş yazarlarından Per Olov Enquist’in bu kitabını belli bir kategoriye dahil etmek kolay değil. Enquist kitabı roman tekniğiyle yazmış, ama kullandığı dile yoğun bir şiirsellik hâkim; ayrıca kitabın bölümleri (Ön şarkı, Düşmüş Meleğin şarkısı, Coda) bir oratoryo etkisi yaratıyor.
İsveç’in en önemli çağdaş yazarlarından Per Olov Enquist’in bu kitabını belli bir kategoriye dahil etmek kolay değil. Enquist kitabı roman tekniğiyle yazmış, ama kullandığı dile yoğun bir şiirsellik hâkim; ayrıca kitabın bölümleri (Ön şarkı, Düşmüş Meleğin şarkısı, Coda) bir oratoryo etkisi yaratıyor. Alnının ortasından uzanan bir kadın kafasıyla dünyaya gelen Pasqual Pinon, bir çaputla örterek saklamaya çalıştığı utancından, kafasındaki kadının müziğine kulak vererek ve ona âşık olarak kurtulur. Evli bir kadın, çocuğunu öldüren delikanlıyı anlamaya çalışır ve ona âşık olur. Brecht’in uzatmalı sevgilisi Ruth Berlau, ünlü yazarın kafasını bir şapka kutusuna koyar ve yanında taşır. Düşmüş Melek düşle gerçeğin harmanlandığı, aşkın sınırlarının, yaşama arzusunun, utancın ve özgürlüğün sorgulandığı eşi benzeri olmayan bir kitap.

1934'de İsveç'te Vasterbotten'de doğdu. Roman, hikaye, oyun yazarı; gazeteci. İlk romanı Kristallögat 1961'de yayımlanır, ama üçüncü romanı Magnetisörens femte vinter (1963) ile ünlenir. Legionarerna (1968), Sekondan (1971), Berattelser fran de installada upprorens tid (1974), Musikanternas uttağ (1978), Doktor Mabuses nya testamente (Anders Enhmark'la birlikte, 1982), Kaptan Nemos Bibliotek (1991), elinizdeki Düşmüş Melek gibi başta Almanca olmak üzere birçok dile çevrilen roman ve hikaye kitaplarından birkaçı. İsveç ve Danimarka'da (1977'den 1997'ye kadar daha çok Kopenhag'da oturdu) roman yazarlığı kadar oyun yazarlığı ve politik tavır alışları, eylemliliğiyle de ünlü. Oyunlarının çoğunda tanınmış İskandinav yazar ve aydınların, politik kişilerin özel hayatlarını ya da ilişkilerini işler, yorumları tartışmalara yol açar. Strindberg - Ett liv (Strindberg - Bir Hayat, 1984) adlı bir tv-romanı da var. Jan Troell'in 1995'te yaptığı Hamsun filminin senaryosunu da o yazmıştı. Nisan ayından bu yana Danimarka'da, hem yeni romanı hem yeni oyunuyla güncel. Son romanı Livlakarens besök (1999), 1780 sonlarında Danimarka sarayındaki belli kişi ve ilişkileri işlediği tarihi bir roman. Son oyunu Tjekhovs Söstrene'da ise, Çehov'un hayli genç yaşlarda olan Üç Kızkardeş'ini 50'li 60'lı yaşlara 'taşıyarak' yorumluyor.

Kitabın Adı Düşmüş Melek
Orijinal Adı Nedstörtad Angel
ISBN 9789754708202
Yayın No İletişim - 637
Dizi Dünya Edebiyatı - 137
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 119 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 96 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2000
Yazar Per Olov Enquist
Çeviren Süleyman Bilgi
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Süleyman Bilgi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası