Dipsiz Medya

Medya, demokrasi sorunsalı açısından bize bir ikilem sunuyor. Bir yanda, iletişim ve bilgilenme özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından birisi olduğu için, basın-yayın kuruluşları demokrasinin asli kurumları arasında yer alır. Diğer yanda ise, güçlü bir tekelleşme eğilimini içinde barındırarak, bu özgürlüklerin kullanımının çarpıtılması, kısıtlanması ve iktidar ilişkilerine alet edilmesine aktif biçimde katkıda bulunuyorlar.
Medya, demokrasi sorunsalı açısından bize bir ikilem sunuyor. Bir yanda, iletişim ve bilgilenme özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından birisi olduğu için, basın-yayın kuruluşları demokrasinin asli kurumları arasında yer alır. Diğer yanda ise, güçlü bir tekelleşme eğilimini içinde barındırarak, bu özgürlüklerin kullanımının çarpıtılması, kısıtlanması ve iktidar ilişkilerine alet edilmesine aktif biçimde katkıda bulunuyorlar. Medya, iktidarının iktisadi, siyasal ve kültürel cephelerini aynı anda içinde barındırarak, iktidar sorununu tüm karmaşıklığı içinde yansıtıyor. Umur Talu`nun medyanın içinden gözlemlerine dayanarak yazdığı yazılardan derlediği bu kitabı okurken, gösteri toplumuyla tekelleşen kapitalizmin birleşmesinden doğan ucubenin dipsiz `derinliği`nin, çağ atlama illüzyonu içinde bizi yeni bir Ortaçağ`a düşüren bir derinlik olduğunu anlayacaksınız.

1957 İstanbul doğumlu. Babası gazeteci-yazar-spiker Muvakkar Ekrem Talu'dur. İlkokul, orta ve liseyi Galatasaray Lisesi'nde okudu. 1975'te Boğaziçi Üniversitesi'ne girdi. 1980'de Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doktora çalışmaları yaptı, gazetecilik nedeniyle bıraktı.Üniversitesi süresince türk-İş'e bağlı Demiryolu Sendikası'nda araştırma-eğitim uzmanı ve T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği'nde Uluslararası İkisadi Girişimler Sekreteryası sorumlusu olarak çalıştı. Üniversiteden hemen sonra 1980 Kasım ayında Günaydın gazetesinde gazeteciliğe başladı. Günlük ekonomi ekini hazırlayan ekip içinde yer aldı. 1982'de Güneş gazetesinin kuruluşunda bulundu. 1983'te Cumhuriyet'e geçti, yazı işlerinde çalıştı. 1985'te Milliyet'te yazı işleri müdürlüğüne getirildi. 1987'de Söz gazetesini kurmak için Milliyet'ten ayrıldı. Kuruluşu ve kadrolaşmayı sağladıktan sonra, gazete çıkmadan istifa etti. Aynı yıl, yazı işleri müdürü olarak Hürriyet'e geçti. 1988'de yeniden Milliyet'e yazı işleri müdürü olarak döndü. 1992'de Milliyet genel yayın yönetmenliğine getirildi. 1994 Kasım ayında genel yayın yönetmenliğinden istifa etti ve 1995 başında Milliyet'te köşe yazarlığına başladı. 1998 sonunda Milliyet genel yayın koordinatörü oldu. Prof. Onur Kumbaracıbaşı'nın editörlüğünü yaptığı Sosyal Demokrasi kitabında Fransa bölümünü yazdı. Keynes üstüne bir çeviri kitabı var (Alfa Yayınları). Uçuran Bey Postanesi isimli kitabı 1996 yılı sonlarında Milliyet Yayınları'ndan çıktı. 19967da Türkiye Basın Özgürlüğü Ödülü'nü ve 1998 Medya-Sen İletişim Özgürlüğü Ödülü'nü aldı. 1998 mart ayında yapıyan secimlerde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun üyeliğine seçildi. Evli ve bir çocuğu var.

Kitabın Adı Dipsiz Medya
ISBN 9789754708325
Yayın No İletişim - 654
Dizi Bugünün Kitapları - 62
Alan Politika/Siyaset, Medya-İletişim
Sayfa 264 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 198 gr
Perakende Satış Fiyatı 11,85 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2000
Yazar Umur Talu
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası