Damıtılmış Kırmızı

Jeroen Brouwers, Endonezya doğumlu Hollandalı bir yazar. Çocukluğunun bir dönemini Java’daki bir Japon temerkuz kampında yaşadı. Otobiyografik bir roman olan Damıtılmış Kırmızı’da çocuk gözüyle İkinci Dünya Savaşı’nı anlatıyor. O dönemdeki adı Batavia olan Endonezya, bir Hollanda sömürgesidir. Romanın dört yaşındaki küçük kahramanı, büyükannesi ve kızkardeşiyle birlikte iki yılını Japon toplama kampında geçirir.
Jeroen Brouwers, Endonezya doğumlu Hollandalı bir yazar. Çocukluğunun bir dönemini Java’daki bir Japon temerkuz kampında yaşadı. Otobiyografik bir roman olan Damıtılmış Kırmızı’da çocuk gözüyle İkinci Dünya Savaşı’nı anlatıyor. O dönemdeki adı Batavia olan Endonezya, bir Hollanda sömürgesidir. Romanın dört yaşındaki küçük kahramanı, büyükannesi ve kızkardeşiyle birlikte iki yılını Japon toplama kampında geçirir. Yıllar sonra kaybettiği annesiyle ilgili hatırladıkları onu çocukluğunun o korku dolu günlerine götürür. Nefret ve bağlılık hisleriyle dolu olduğu iki kadın; annesi ve sevgilisi Liza... Japon askerlerinin bağırışları, işkence çığlıkları, dehşet dolu günler... Bütün bunlar, annesine karşı hisleri ve Liza’yla yaşadığı günlere odaklanır. Brouwers, aralarında kırk yıllık bir zaman dilimi olan iki dönemi, birbirlerinden binlerce kilometre uzaklıktaki iki coğrafyayı tek bir kişinin iç dünyasından oldukça başarılı bir üslûpla anlatıyor.
1940'da Batavia'da (Endonezya) doğan Hollandalı bir yazar. Çocukluğunu Java'daki bir Japon temerküz kampında geçirdi. Savaş sonrasında Hollanda'ya iade edildi. İlk kitabı 1964'de yayımlandı. Şu anda Belçika'da yaşayan Brouwers, Hollanda ve Belçika'da birçok ödül aldı, yazdıkları birkaç dile çevrildi. Bazı kitapları: Het mes op de keel (1964); Joris Ockeloen en het wachten (1967, roman); Zosopgangen boven zee (1977, roman); Kladboek (1979, deneme); Bezonken rood (1981, roman/Damıtılmış Kırmızı); Het tuurtouw (1989, deneme); Zomervlucht (1990, roman).
Kitabın Adı Damıtılmış Kırmızı
Orijinal Adı Bezonken rood (Rouge decante)
ISBN 9789754707038
Yayın No İletişim - 507
Dizi Dünya Edebiyatı - 110
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 117 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 106 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 1998
Yazar Jeroen Brouwers
Çeviren Bahadır Gülmez
Editör Türker Armaner
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası