Columbus`un Kadınları

Müge İplikçi ödüllü öykülerinin yer aldığı ilk kitabı Perende’den sonra yazdığı öykülerini Columbus’un Kadınları’nda topladı. Kitapta yer alan öykülerin ortak teması kadınlar... Ülkesinden binlerce kilometre uzaklıktaki kadınlar. İnsan doğduğu, büyüdüğü topraklardan uzaklaşırsa nasıl değişir? Ülkesinde görmezden geldiği bir nazarlığı odasının en görünen yerine asar!
Müge İplikçi ödüllü öykülerinin yer aldığı ilk kitabı Perende’den sonra yazdığı öykülerini Columbus’un Kadınları’nda topladı. Kitapta yer alan öykülerin ortak teması kadınlar... Ülkesinden binlerce kilometre uzaklıktaki kadınlar. İnsan doğduğu, büyüdüğü topraklardan uzaklaşırsa nasıl değişir? Ülkesinde görmezden geldiği bir nazarlığı odasının en görünür yerine asar! Nazardan korktuğu için mi? Tabii ki hayır... Sadece artık çok uzaklarda kalan ülkesine ait bir duyguyu canlandırmak ve de yaşatmak için. Yabancı bir ülkede bir ‘üçüncü dünyalı’ olarak yaşamanın zorluğu, daha doğrusu dayanılmaz ağırlığı... Aksanın varsa da yoksa da onlardan biriyle konuşurken duyulan rahatsızlık. Ülkesinden çok uzaklarda, Amerika’da bir Doğulu kadın. Doğulu olduğunu ta içinde hisseden, özlem dolu, heyecan yüklü, yalnız, hüzünlü ama güleç bir kadının esrik günleri anlatılıyor Columbus’un Kadınları’nda. “Bir Ortadoğulu kadın, Amerika’ın Orta Batısı’na gider, yolu Columbus’a düşer, oradaki kadınların masallarını dinler, kendince bir Columbus, kendince bir Orta Batı, kendince bir Ortadoğulu kadın yaratırsa”nın öyküsüdür,” anlatılan... Gerçekle düşün, yalınla karmaşık olanın içiçe geçtiği, alegorik anlatının hâkim olduğu, kurgusu sağlam, kimi zaman felsefi, kimi zaman psikolojik motiflerle bezeli öyküler demeti.
1966 doğumlu. Kadıköy Anadolu lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'nde yüksek lisans yaptı.
Kitabın Adı Columbus`un Kadınları
ISBN 9789754707816
Yayın No İletişim - 611
Dizi Türkçe Edebiyat - 88
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 115 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 93 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2000
Yazar Müge İplikçi
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Kapak Resmi William Klein
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası