Çöl Kimseyi Sevmiyordu

Bir yeni dinin doğuşu. Tayrzar Kabilesi’nden Ammar’ın oğlu Nevres anlatıyor. Istıraplar, kalbi aysız gece kadar karanlık adamlar, Kureyş kervanları, Mekke’nin zenginleri, köleler, ömre bedel aşklar, kafileler, cenk hançerleri, han gürültüsü, çöl uğultusu, esirgeyen ve bağışlayan Allah... Medine, Taif, Hicaz... Kızıldeniz’in birbirine benzeyen sahilleri, Ali ile çatışan Muaviye...
Sami Özbil, Çöl Devrimi’nde sadece Nevres’in değil Asr-ı Saadet’in hikâyesini anlatıyor. Gürül gürül akan bir nehir gibi çağlayarak farklı bir dönemi başka türlü resmediyor.

Geniş düzlüğün sonuna geldiklerinde Nevres, aslında bir dağın zirvesinde olduklarını, gidecek yer kalmadığını, az ileride doruklarında vahşi kuşların döndüğü başka bir dağın yükseldiğini gördü. Hiçbir dağ bitmiyordu işte. Tam zirveye ulaştığına inanmışken bir başka dağ dikiliyordu önüne. Nasıl yapacağını, birbirinin içinden çıkan dizi dizi dağı aşıp aşamayacağını, dahası artık bunu isteyip istemediğini bilmiyordu. Ömründe ilk kez yılmış, başladığı bir işin sonunu getiremeyeceğini hissetmişti.

Bir yeni dinin doğuşu. Tayrzar Kabilesi’nden Ammar’ın oğlu Nevres anlatıyor. Istıraplar, kalbi aysız gece kadar karanlık adamlar, Kureyş kervanları, Mekke’nin zenginleri, köleler, ömre bedel aşklar, kafileler, cenk hançerleri, han gürültüsü, çöl uğultusu, esirgeyen ve bağışlayan Allah... Medine, Taif, Hicaz...Kızıldeniz’in birbirine benzeyen sahilleri, Ali ile çatışan Muaviye...

Sami Özbil, Çöl Devrimi’nde sadece Nevres’in değil Asr-ı Saadet’in hikâyesini anlatıyor. Gürül gürül akan bir nehir gibi çağlayarak farklı bir dönemi başka türlü resmediyor.

 

1977 yılında Aydın’ın Söke ilçesinde doğdu. Söke Lisesi ve Milas Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi “Bilim Tarihi” bölümünü tamamlayamadı. Devrimci siyasal faaliyetlerde yer aldığı gerekçesiyle 2003 yılında tutuklandı. Halen Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde. Hapishanede çalışma masası edinmek öğrencilik şartına bağlanınca, sırasıyla “Türk Dili ve Edebiyatı”, “Kamu Yönetimi” ve “Hukuk” bölümlerine girdi. Edebiyatın yanı sıra sosyalizmin sorunları, eleştirel kuram ve hermeneutik gibi konularla ilgilidir. Deneme, makale ve köşe yazıları yazmaktadır.

Harman (2006) ve Yeraltı Suları (2010), KopaSeke (2015) adlı şiir kitapları; Çakıl Taşları (2014) isimli öykü kitabı; Soluk Soluğa (2008), Kan Kurumaz (2010), Şafakta Yankılanan (2013), İsyan Ateşi (2015) ve Yüzüme Bak (2015) adlı romanları Ceylan Yayınları tarafından, Çöl Kimseyi Sevmiyordu (2014) adlı romanı İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitabın Adı Çöl Kimseyi Sevmiyordu
ISBN 9789750514296
Yayın No İletişim - 1961
Dizi Türkçe Edebiyat - 294
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 256 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 212 gr
Perakende Satış Fiyatı 193,00 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2014
Yazar Sami Özbil
Editör Levent Cantek
Yayına Hazırlayan Deniz Lodos
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset