Borges ve Yazma Üzerine

Borges ve Yazma Üzerine, Güney Amerika edebiyatını olduğu kadar çağdaş dünya edebiyatını da etkilemiş büyük yazar J.L. Borges´in Kurmaca, Şiir ve Çeviri üstüne düşüncelerini kapsayan bir Borges elkitabı ya da bir Borges okuma kılavuzu niteliğinde. Yazar, öncelikle genç yazar adaylarına seslenirken yazarlık uğraşının sorunlarına ve sorumluluklarına eğiliyor.
Borges ve Yazma Üzerine, Güney Amerika edebiyatını olduğu kadar çağdaş dünya edebiyatını da etkilemiş büyük yazar J.L. Borges´in Kurmaca, Şiir ve Çeviri üstüne düşüncelerini kapsayan bir Borges elkitabı ya da bir Borges okuma kılavuzu niteliğinde. Yazar, öncelikle genç yazar adaylarına seslenirken yazarlık uğraşının sorunlarına ve sorumluluklarına eğiliyor. Borges´in çağına ve çağın edebiyat akımlarına bakışı, kendisini etkileyen ustalar ve kişisel yazarlık deneyimleri de yer alıyor bu kitapta. Sorulara verdiği yanıtlarda Borges´in, her sözcüğünün, her imgesinin hesabını vermeye hazır, güvenli, titiz ustalığından ve bu ününe karşın edebiyat serüveninde çırak kalmakta direten alçakgönüllü bilgeliğinden izler bulacaksınız.
Kitapta yer alan bölümler
Çeviri Frank Macshane
Şiir Daniel Halpern
Kurmaca N. Thomas Di Giovanni

1933 yılında Massachusetts'de doğdu. 1955'te Antioch College'dan mezun olmasının ardından bir süre editör ve çevirmen olarak çalıştı. 1967 yılında Jorge Luis Borges ile tanıştı ve Borges'in kitaplarını İngilizce'ye çevirdi. Novecento isimli bir roman yazdı ve bu roman ABD'de ve İngiltere'de yayımlandı. 

1945 doğumlu Amerikalı editör, şair ve çevirmen.

Edebi biyografi yazarı. 72 yaşında öldü.

Kitabın Adı Borges ve Yazma Üzerine
Orijinal Adı Borges on Writing
ISBN 9789754707076
Yayın No İletişim - 495
Dizi Dünya Edebiyatı - 105
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 152 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 120 gr
Perakende Satış Fiyatı 18,52 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1998
Çeviren Tomris Uyar
Derleyen N. Thomas Di Giovanni, Daniel Halpern, Frank Macshane
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Osman Yener
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası