Bir Daha Asla!
Geçmişle Yüzleşme ve Özür

Elinizdeki kitabın odak noktası, devletlerin geçmişte işledikleri suçlar için diledikleri resmî özürler. Uluslar arasında yaşanan çatışmalar, azınlıklara/muhaliflere karşı işlenen ihlaller, etnik çatışmalar ya da savaşlarda işlenen insanlık suçları, savaş suçları ve soykırımlar için dilenen bu özürler barış, demokrasi ve insan haklarına saygılı bir siyasal kültür oluşmasına hizmet ediyor. Ayrıca yaşananların “bir daha asla” yaşanmaması için alınacak önlemlerin de yolunu açıyor.

 Geçmişle yüzleşme, Türkiye’nin başına açılmış bir bela değil, dünyanın gündemindeki bir mesele, evrensel bir dava. Bu yüzden uluslararası karşılaştırmalar ve dünyanın her köşesinden örnekler, Türkiye’deki unutma kültürünü dönüştürmeye katkıda bulunacaktır. Adalet duygusunu onarıcı bir hatırlama kültürünün, uygarlık sürecinin bir parçası olduğunu kabul etmek için…

Elinizdeki kitabın odak noktası, devletlerin geçmişte işledikleri suçlar için diledikleri resmî özürler. Uluslar arasında yaşanan çatışmalar, azınlıklara/muhaliflere karşı işlenen ihlaller, etnik çatışmalar ya da savaşlarda işlenen insanlık suçları, savaş suçları ve soykırımlar için dilenen bu özürler barış, demokrasi ve insan haklarına saygılı bir siyasal kültür oluşmasına hizmet ediyor. Ayrıca yaşananların “bir daha asla” yaşanmaması için alınacak önlemlerin de yolunu açıyor.

Kitaptaki uluslararası örnekler, hem tarihsel önemleri hem de Türkiye ile bağları gözetilerek seçildi: Fransa, Şili, Almanya, ABD, İngiltere, Bulgaristan, Avustralya ve Sırbistan’ın dilediği özürler, özre neden olan olaylar ve bu devletleri geçmişin hesabını vermeye ve özre çağıran mücadeleler, kitapta vaka incelemeleri içinde yer alıyor.
 
Bu konuda çalışan akademisyen ve yazarların, Elazar Barkan, Turgut Tarhanlı, Tanıl Bora, Yetvart Danzikyan, Yıldız Ramazanoğlu, Karin Karakaşlı, Murat Paker ve Marijana Toma’nın tartışmaya hem kuramsal hem de güncel politik açıdan yaklaşan makaleleri de vakalarla paslaşıyor.
 
 
 
Kitabın Adı Bir Daha Asla!
Alt Başlık Geçmişle Yüzleşme ve Özür
ISBN 9789750512780
Kapak Görseli Federal Almanya Şansölyesi Willy Brandt, Varşova Gettosu direnişi anıtının önünde diz çöküyor
Yayın No İletişim - 1921
Dizi Bugünün Kitapları - 155
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 245 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 204 gr
Perakende Satış Fiyatı 8,00 TL
Baskı 2. baskı - Aralık 2013 (1. baskı - Ekim 2013)
Yayına Hazırlayan Asena Günal, Önder Özengi
Editör Derviş Aydın Akkoç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asena Günal
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset