Binyılı Sorgulamak
Kesinlikle keyfi bir gerisayım için rasyonalist bir klavuz

Binyılı Sorgulamak, Stephen Jay Gould’un, milenyumun anlamının peşine düşen ve takvimbilim, astronomi ve tarihten devşirilmiş ilginç hikâyelerle örülü yazılarından oluşuyor. Gould, şu üç sorunun cevabını arıyor: Binyıl tam olarak ne anlama gelir ve bu anlam, İsa’nın yeryüzündeki binyıllık hakimiyetinden insanlık tarihinin binyıllık seküler bir dönemine nasıl kaymıştır?
Binyılı Sorgulamak, Stephen Jay Gould’un, milenyumun anlamının peşine düşen ve takvimbilim, astronomi ve tarihten devşirilmiş ilginç hikâyelerle örülü yazılarından oluşuyor. Gould, şu üç sorunun cevabını arıyor: Binyıl tam olarak ne anlama gelir ve bu anlam, İsa’nın yeryüzündeki binyıllık hakimiyetinden insanlık tarihinin binyıllık seküler bir dönemine nasıl kaymıştır? Yeni binyıl ne zaman başlıyor; 1 Ocak 2000’de mi, yoksa 1 Ocak 2001’de mi? Gould’a göre bu hiç de önemsiz bir mesele değil, çünkü çözümsüzlüğü 20. yüzyıl kültürel tarihi hakkında bir fikir veriyor. Ve son olarak, niçin takvimlerimiz bizi keyfî bir düzenlilik aramaya ve binyıl düşüncesi karşısında büyülenmeye itecek kadar karmaşık olmak zorunda? Gould’un binyıl meselesi üzerinden insanlığa bakarken değindiği tarihsel ve bilimsel olgular arasında, farklı takvim uygulamaları, bir 6. yüzyıl keşişinin sonuçlarını halen yaşamakta olduğumuz kronoloji hataları ve otistik bir gencin, geçmiş ve gelecek günlerin haftanın hangi gününe geldiğini hesaplama yeteneğini geliştirmesi de var. Yazdığı her popüler bilim kitabı çok satanlar arasına giren biyolog Stephen Jay Gould, binyılı sorgularken de zeki ve eğlendirici.

Harvard Üniversitesi'nde zooloji ve jeoloji profesörü olarak çalışmış ve aynı üniversitenin Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi'nin vertebrasız paleontoloji kısmının kuratörlüğü görevinde bulunmuştur. New York Üniversitesi'nde biyoloji dersleri verdi. Cambridge, Massachusetts ve New York'ta yaşayan Gould'un bundan önceki iki kitabı Full House ve Dinosour in a Haystack'tir. Gould'un kaleme aldığı popüler bilim kitapları, özellikle ABD'de geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. 2002 yılında kanser hastalığı sonucu aramızdan ayrıldı. 

Kitabın Adı Binyılı Sorgulamak
Alt Başlık Kesinlikle keyfi bir gerisayım için rasyonalist bir klavuz
Orijinal Adı Qestioning the millennium
ISBN 9789754707663
Yayın No İletişim - 585
Dizi Bugünün Kitapları - 56
Alan Popüler Kültür
Sayfa 143 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 123 gr
Perakende Satış Fiyatı 12,96 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 1999
Yazar Stephen Jay Gould
Çeviren Tuncay Birkan
Editör Asena Günal
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Şerife Ünal
Kapak Resmi Luca Signorelli
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası