Ben Bir Gürgen Dalıyım

… ben de, neden olmasın belki uçarım diye, hemen kanat çırpmaya başladım. Daha doğrusu, ne kadar yaprağım varsa hızla açıp kapadım. Böyle yapınca, ilkin, yemyeşil bir hışırtıya boğuldum tabii. Öyle ki, ellerindeki baltalarla üzerime yürüyen adamlar bile bu hışırtıyı duyunca bir an için duraksadılar. Derken, onların şaşkın bakışları altında, tıpkı bir kuş gibi yerden havalandım ben ve boşlukta, tıpkı bir kuş gibi uçmaya başladım.
Gencecik bir gürgen anlatıyor, nar kırmızı mavileri, kar beyazı morları, sürgün yeşilleri, uçuk sarıları, ölenle ölünmez diyenleri, deli baharları, terli yazları, uçup giden kuşları...

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş’ın masal kitabı. Yol türküsü. Toprak kokan, serin. Ekmek kokan, sıcak... Duyuuun beni ey dağlar taşlar...

Hasan Ali Toptaş, rüyaların, renklerin, dağ sümbüllerinin yazarı. Kelime işçisi. Gürgen dalı.
Bütün ağaçlar beni konuşuyor, herkes birbirine büyük bir coşkuyla beni anlatıyordu. Gene de, bu direnişin bir işe yarayıp yaramayacağı konusunda, ağzını açıp da nedense hiç kimsenin bir şey söylediği yoktu. Yalnızca, düzlüğün sonunda yaşayan ak sakallı meşe konuşuyordu benimle. Öteki ağaçlar adına, çiçekler, böcekler ve otlar adına, hatta tepelerin ardında kalan bilmediğimiz yerler adına konuşuyormuş gibi, geniş bir sesle, soluklana soluklana konuşuyordu.

1958 yılında Denizli'nin Çal ilçesinde doğdu. İlk öykü kitabı Bir Gülüşün Kimliği 1987'de, ikinci öykü kitabı Yoklar Fısıltısı 1990'da yayımlandı. Ölü Zaman Gezginleri adlı öykü dosyasıyla 1992 yılında Çankaya Belediyesi ile Damar edebiyat dergisinin düzenlediği yarışmada birincilik ödülü aldı. Aynı yıl Sonsuzluğa Nokta adlı yayımlanmamış romanıyla Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği yarışmada mansiyon aldı ve Sonsuzluğa Nokta Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. 1994'te Gölgesizler adlı yayımlanmamış romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü'nü aldı. Bin Hüzünlü Haz adlı romanı ise 1999 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü. Yazarın ayrıca Yalnızlıklar adlı şiirsel metinlerden oluşan bir kitabı, Kayıp Hayaller Kitabı adlı bir romanı, Ben Bir Gürgen Dalıyım adlı bir çocuk romanı, Harfler ve Notalar adlı bir deneme kitabı ve Uykuların Doğusu adlı bir romanı vardır. Toptaş'ın son romanı Heba, 2013 yılında yayımlanmıştır.

Kitabın Adı Ben Bir Gürgen Dalıyım
ISBN 9789750506390
Yayın No İletişim - 1356
Dizi Türkçe Edebiyat - 189
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 98 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 94 gr
Perakende Satış Fiyatı 10,19 TL
Baskı 8. baskı - Ekim 2015 (1. baskı - Ocak 2009)
Yazar Hasan Ali Toptaş
Editör Belce Ünüvar, Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi Komet .
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Begüm Güzel
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset