Ayrıkotu

“Her insanın popüler bir dergideki basit bir test gibi çözülüp, gazetedeki bir kupon gibi işaretli yerlerinden dikkatlice kesilerek saklanmayı dilediği anlar olmuştur. O da bunu diledi. Baktı ki sadece istemekle olmuyor, yanı sıra bir şeyler yapması gerek, o zaman durup düşündü. Gördü ki çözüm önünde: Yazmak...”
Rastgele seçtiği adreslere mektuplar yazan genç bir adam o : Her adrese farklı bir yanını, kendisiyle ilgili anlatmak istediğini yazıyor.
“Her insanın popüler bir dergideki basit bir test gibi çözülüp, gazetedeki bir kupon gibi işaretli yerlerinden dikkatlice kesilerek saklanmayı dilediği anlar olmuştur. O da bunu diledi. Baktı ki sadece istemekle olmuyor, yanı sıra bir şeyler yapması gerek, o zaman durup düşündü. Gördü ki çözüm önünde: Yazmak...” Rastgele seçtiği adreslere mektuplar yazan genç bir adam o: Her adrese farklı bir yanını, kendisiyle ilgili anlatmak istediği kadarını yazıyor. Mektubun ulaştığı her farklı adreste bambaşka bir hayat, bambaşka bir insan karşılıyor onu. Birbirlerini tanımasalar da hikâyeleri kesişiyor. Onu anlatmaya gerek yok, bir mektup kâğıdının üzerindeki yazılarla kendisini size anlatacak zaten. Bir gün evden çıktığınızda kapınızda bulacağınız bir mektup kadar yakın size... İrem Uşar ilk romanı Ayrıkotu ile romancılıkta kendi yolunu çiziyor. Bambaşka insanları ve onların hayatlarını genç kahramanının mektuplarıyla buluşturup hepsinin hayatlarını ayrı birer öykü tadıyla bir roman çatısı altında birleştiriyor.
1975’te İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü’nden mezun oldu.
Kitabın Adı Ayrıkotu
ISBN 9789750506079
Yayın No İletişim - 1327
Dizi Türkçe Edebiyat - 180
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 204 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 176 gr
Perakende Satış Fiyatı 17,59 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2008
Editör Belce Ünüvar
Yazar İrem Uşar
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Görsel M.K. Perker
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Harun Candan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset