Aşil'in Nişanlısı

Alki Zei, yazar, senarist, tiyatrocu, eski bir direnişçi, Yunanistan solunun bağımsız isimlerinden... Eleni, roman kahramanı... Alki Zei’nin serüveniyle Eleni’nin serüveni Aşil’in Nişanlısı’nda, yani Zei’nin “yaşanmış ve romanlaşmış” hayat hikayesinde birleşiyor, aynı nehrin yatağını paylaşıyor, “sol” şeritte yaşanmış bir serüveni sorguluyor.
Alki Zei, yazar, senarist, tiyatrocu, eski bir direnişçi, Yunanistan solunun bağımsız isimlerinden... Eleni, roman kahramanı... Alki Zei’nin serüveniyle Eleni’nin serüveni Aşil’in Nişanlısı’nda, yani Zei’nin “yaşanmış ve romanlaşmış” hayat hikayesinde birleşiyor, aynı nehrin yatağını paylaşıyor, “sol” şeritte yaşanmış bir serüveni sorguluyor: Sloganlaşmış hayatları, lider kimliklerini, efsaneleri, tabuları...
Atina’da doğdu. Çocukluğu Sisam Adası’nda geçti. Atina Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde başladığı eğitimini, Atina Konservatuvarı Drama Bölümü ve Moskova Sinema Enstitüsü Senaryo Yazımı Bölümü’nde sürdürdü. 1954-64 yılları arasında SSCB’de siyasi mülteci olarak yaşadı. 1964’te ailesiyle birlikte Yunanistan’a döndü. Ancak, 1967’deki “Albaylar Darbesi” nedeniyle ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı ve bu kez de Paris’e yerleşti. Alki Zei, ülkesinin çok ünlü bir çocuk kitapları yazarıdır. Petros’ War adlı kitabı 13 dile çevrildi. Diğer bir çocuk kitabı Wildcat Linder Glass’la ABD’de Mildred L. Batchelor Ödülü’nü kazandı. Fransızca ve Rusça’dan yaptığı çok sayıda Yunanca çevirisi yayımlandı. İlk romanı olan Aşil’in Nişanlısı Yunanistan’da 20 baskı yaptı.
Kitabın Adı Aşil'in Nişanlısı
ISBN 9789754706178
Yayın No İletişim - 422
Dizi Dünya Edebiyatı - 86
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 335 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 249 gr
Perakende Satış Fiyatı 13,24 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 1997
Yazar Alki Zei
Çeviren Kriton Dinçmen
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Kapak Resmi Vasili Kandinsky
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası