Altın Balık

“Ey balık, küçük balık, kendine dikkat et! Dünyada seni yakalamak üzere atılmış o kadar çok olta ve ağ var ki.” Altın Balık, altı yaşındayken kaçırılan ve Kuzey Afrika’ya getirilip Lalla Asma’ya satılan Leyla’nın, doğduğu topraklara geri dönmesinin hikâyesi.
“Ey balık, küçük balık, kendine dikkat et!
Dünyada seni yakalamak üzere atılmış
o kadar çok olta ve ağ var ki.”
Altın Balık, altı yaşındayken kaçırılan ve Kuzey Afrika’ya getirilip Lalla Asma’ya satılan Leyla’nın, doğduğu topraklara geri dönmesinin hikâyesi. Büyükannesi gibi sevdiği Lalla Asma’nın koruması altında yaşayan küçük kız, onun ölümünden sonra geçmişine ait elinde kalan tek somut iz, hilâl şeklindeki küpeleriyle Fas’tan Güney Amerika’ya uzanan uzun bir yolculuğa çıkar. Artık yalnızdır ve köşebaşlarını tutmuş, onu yakalamak üzere bekleyen olta ve ağlarla tek başına mücadele edecektir. Le Clézio, bu küçük Altın Balık’ın kendi özüne ulaşma yolculuğunu, sürdüğü berduş hayatı, kurduğu dostlukları ve tanıdık sesler yardımıyla kendi coğrafyasına dönmesini anlatıyor.
Le Clézio, 2008 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.

13 Nisan 1940’ta İngiliz kökenli Maurituslu bir baba ve Fransız bir annenin çocuğu olarak Nice’te doğdu. Çocukluk yılları İkinci Dünya Savaşı’na denk gelen Clézio, babası Nijerya’da askerî doktor olarak görev yaptığı için yedi yaşında onun yanına gidene kadar annesi ve anneannesiyle büyüdü. 1949’da aile Nice’e taşındı. Savaşın bitmesiyle öğrenimine İngiltere’de devam etti. Sonra Nice Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü ve Henri Michaux üzerine bir tez hazırladı. 1960’ta Rosalie Piquemal ile evlendi ve ertesi yıl kızları Patricia dünyaya geldi. İlk romanı Tutanak 1963 yılında yayımlandı. Clézio bu romanla büyük beğeni toplayıp Renaudot Ödülü’nü kazandı. 1967’de askerliğini yapmak için Bangkok’a gitti ama burada karşılaştığı çocuk istismarına karşı çıktığı için Meksika’ya gönderildi. Askerliğini bitirdikten sonra bir süre Panama’da yaşadı. 1975’te Fas asıllı Jémia Jean ile evlendi. Bu evlilikten de Alice ve Anna isimli iki kızı oldu. 1980’de yayımlanan romanı Çöl’le Paul-Morand Ödülü’ne layık görüldü. 1992’de Göçmen Yıldız yayımlandı. Lire dergisinin okurları tarafından 1994 yılında Fransız dilinde yazan, yaşayan en büyük yazar seçildi. 1997’de Altın Balık romanı yayımlandı. 2008’de yayımlanan Açlığın Şarkısı’ndan kısa bir süre sonra “yeni yola çıkışların, şiirsel serüvenin ve bedensel coşkunun yazarı, hüküm süren uygarlığın ötesindeki ve aşağısındaki bir insanlığın kâşifi” olarak Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Roman, öykü, deneme, çeviri gibi birçok alanda eser vermeye devam eden Clézio’nun ellinin üzerinde eseri, otuzdan fazla dile çevriliyor.

Kitabın Adı Altın Balık
Orijinal Adı Poisson d'or
ISBN 9789754707588
Yayın No İletişim - 579
Dizi Dünya Edebiyatı - 124
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 210 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 180 gr
Perakende Satış Fiyatı 16,48 TL
Baskı 2. baskı - Kasım 2008 (1. baskı - Aralık 1999)
Yazar J.M.G. Le Clezio
Çeviren Bahadır Gülmez
Editör Bahar Siber
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Dürdane Abdal
Kapak Resmi Pierre Bonard
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası