Yeryüzündeki Amor

Huzursuzluk, Albert’in öteden beri yaşadığı en temel duygudur. Bebekliğinde bile rahat bir uykunun gevşekliğini veya anne sütünün tatlı rehavetini tatmamıştır. Rahatsız ve mütereddit ruhu, kalabalıklara karışmasına izin vermez; genç adam yaşamı uzaktan izlemeye razı olur. Bu sıkıntılı durum, yakıcı güzelliğiyle Albert’in aklını başından alacak İtalyan dilberi Elena'yla değişecektir.
Huzursuzluk, Albert’in öteden beri yaşadığı en temel duygudur. Bebekliğinde bile rahat bir uykunun gevşekliğini veya anne sütünün tatlı rehavetini tatmamıştır. Rahatsız ve mütereddit ruhu, kalabalıklara karışmasına izin vermez; genç adam yaşamı uzaktan izlemeye razı olur. Bu sıkıntılı durum, yakıcı güzelliğiyle Albert’in aklını başından alacak İtalyan dilberi Elena’yla değişecektir: Albert nihayet tenini kurutan kaşıntılarından ve ruhunu saran sıkıntılardan kurtulacaktır. Genç adam “ruhunun merhemine” o kadar bağlanır ki, Elena İtalya’ya dönmeye karar verdiğinde onun peşinden gitmekte tereddüt etmez. Fakat Sardunya bozkırına vardığında, kaşıntılarının bir kez daha nüksetmesine engel olamayacaktır...
Daha önce Kaybolan adlı romanıyla tanıdığımız Hans-Ulrich Treichel, Yeryüzündeki Amor’da eğlenceli üslubuyla, hem genç bir adamın kişiliğini bulma çabalarını, hem de yaşadığı dokunaklı aşk hikâyesini anlatıyor.

1952'de Almanya'nın Westfalen bölgesinde Versmold'de doğdu. Leipzig Üniversitesi'nde Alman Edebiyatı öğretiyor, Berlin'de ve Leipzig'de yaşıyor. Daha önce şiirleri ve alıntıları da yayımlandı. Der Verlorene (Kaybolan) ile büyük başarı kazandı; çıktığı yıl Almanya'da beş baskı yapan kitap aynı yıl İtalyanca'ya, İspanyolca'ya, İnglizce'ye, Fransızca'ya, Danca'ya, İsveççeye, Lehçe'ye ve Flamanca'ya çevrildi.

Kitabın Adı Yeryüzündeki Amor
Orijinal Adı Der irdische Amor
ISBN 9789750501661
Yayın No İletişim - 939
Dizi Dünya Edebiyatı - 187
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 175 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 136 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2003
Yazar Hans-Ulrich Treichel
Çeviren Erol Özbek
Editör Bahar Siber
Kapak Utku Lomlu
Dizgi Hasan Deniz
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Kapak Resmi Raphael, Adolphe William Bouguereau
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset