Sokak Savaşı Yılları

68 kuşağının önemli isimlerinden, hem Doğulu hem Batılı, aileden solcu, bugün hala solcu, 68’de çok gezinmiş çok dolaşmış bir eylemcinin, Tarık Ali’nin tam anlamıyla “uluslararası” anıları, değerlendirmeleri: İngiltere, Fransa, ABD, Vietnam, Bolivya, Kamboçya, Almanya, SSCB, Küba, Prag... Che, John Lennon, Mick Jagger, Castro, Pol Pot, Regis Debray... Ve bugüne ait bir final, Yeni Sağ’ın rüzgarına kapılan 68’lilerin “manevî akıbetleri”.
68 kuşağının önemli isimlerinden, hem Doğulu hem Batılı, aileden solcu, bugün hala solcu, 68’de çok gezinmiş çok dolaşmış bir eylemcinin, Tarık Ali’nin tam anlamıyla “uluslararası” anıları, değerlendirmeleri: İngiltere, Fransa, ABD, Vietnam, Bolivya, Kamboçya, Almanya, SSCB, Küba, Prag... Che, John Lennon, Mick Jagger, Castro, Pol Pot, Regis Debray... Ve bugüne ait bir final, Yeni Sağ’ın rüzgarına kapılan 68’lilerin “manevî akıbetleri”...
Pakistan’da doğan ve ilk ve orta öğrenimini orada tamamlayan Tarık Ali, yüksek öğrenimini Oxford’da gördü. Tarık Ali dört yıl boyunca İngiliz televizyonu Channel 4’te yapımcı olarak çalıştı ve “Bandung File” (Bandung Dosyası) programının yapımcılığını üstlendi. 1960’lar ve ’70’lerde uluslararası politik eylemci kimliğiyle öne çıkan Tarık Ali aynı zamanda tarih, dünya politikası ve yaşamöyküsü alanlarında ürünleri olan bir yazardır. The Nehrus and Gandhis (Nehrular ve Gandiler), Can Pakistan Survive? (Pakistan Ayakta Kalabilecek mi?) ve Streetfighting Years: An Autobiography of the 60’s (Sokak Savaşı Yılları: 60’lı Yılların Bir Özyaşamöyküsü) eserleri arasındadır. “Iranian Nights” (İran Geceleri - Howard Brenton’la birlikte) ve “Moscow Gold” (Moskova Altını) adlı iki oyunun da yazarı olan Tarık Ali Londra’da yaşamaktadır.

Kitabın Adı Sokak Savaşı Yılları
Orijinal Adı Street Figting Years
ISBN 9789754704662
Yayın No İletişim - 281
Dizi Geçmiş-Gelecek - 2
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 359 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 14,81 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 1995
Yazar Tarık Ali
Çeviren Osman Yener
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Düzelti Haydar Sayılı
Uygulama Kadir Abbas
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası