1967-68 sezonunda şeytanın yattığı yeri bilen, şike ve üçkâğıtçılığın her türlüsüne hazır bir Bulgar oyuncu penaltı noktasında hidayete erdi. Daha sonra Ortodoks Rila Manastırı’nın ikinci papazına bunu şöyle anlatacaktı: maçın ortasında tam da her iki ayağıyla rakip kalecinin göğsüne sıçramak üzereyken baş melek Cebrail görünmüştü.
“1967-68 sezonunda şeytanın yattığı yeri bilen, şike ve üçkâğıtçılığın her türlüsüne hazır bir Bulgar oyuncu penaltı noktasında hidayete erdi. Daha sonra Ortodoks Rila Manastırı’nın ikinci papazına bunu şöyle anlatacaktı: maçın ortasında tam da her iki ayağıyla rakip kalecinin göğsüne sıçramak üzereyken baş melek Cebrail görünmüştü. Cebrail ateş çemberi içinde kor haline gelmiş bir topla korkutmuştu onun gözünü.
Papaz üzüntüyle başını salladı ve kapıyı arkasından kapattı.
Ziyaretçiler daha uzun yıllar Rila Manastırı’nın gizli bahçelerinde topun tekdüze sekişini duyacaklardı.”
Fanteziyle gerçek olayların, sahici tiplerle hayalî kahramanların birbirine karıştığı anlatılar. Şahane uyduruk efsaneler. Futbol âlemine dair fanteziler – futbol hastalarını da, en az futbolla hiç ilgilenmeyenler kadar şaşırtacak türden. Futbol meraklılarını da, futbola gıcık ya da tümüyle kayıtsız olanları da eğlendirecek serin bir ironi; kimisi iki sayfalık, kimisi üç cümlelik hınzır trajedi parodileri.
Macarca edebiyatın güçlü yazarı László Darvasi, Orta Avrupa’nın hüzünlü mizahıyla, çağdaş edebiyatın iki kült kitabının, Eduardo Galeano’nun Gölgede ve Güneşte Futbol’u ile Nick Horby’nin Futbol Ateşi’nin yanına yerleşiyor.
1962’de Budapeşte’nin yakınlarında küçük bir şehir olan Törökszentmiklos’ta (Türkensanktnikolaus) doğdu, yaşamının büyük bir kısmını Sırbistan sınırında bulunan üniversite kenti Szeged’de geçirdi. 1986’da Pedagoji Akademisi’ni bitirdikten sonra 1989’a kadar çeşitli ilkokullarda öğretmenlik yaptı. Bunun ardından gazeteciliğe başladı. 1990’da kurulan edebiyat dergisi Pompeji’nin kurucu üyelerinden biri. 1993’ten beri Elet es Irodalom (Yaşam ve Yazın) adlı dergide redaktör olarak çalışıyor. Futbol röportajları, televizyon eleştirisi ve sanat konulu yazılarıyla tanınıyor. Romanları ve öykü kitapları birçok ödüle değer görüldü.
Kitabın Adı Santrforun Rüyası
Alt Başlık Kendi Futbol Tarihim
Orijinal Adı Wenn ein Mittelstürmer träumt. Meine Weltgeschichte des Fußballs
ISBN 9789750505560
Yayın No İletişim - 1280
Dizi Dünya Edebiyatı - 203
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 158 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 138 gr
Baskı 1. baskı - Ocak 2008
Kapak Suat Aysu
Editör Tanıl Bora
Yazar László Darvasi
Çeviren Fikret Doğan
Kapak Resmi Esin Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Baskı ve Cilt Sena Ofset