Kısmet İşte

Kısmet İşte, iyimser bir hasbihalin, hayat denen meddücezrin kısa hikâyeleri… Yine ustaca, yine arkadaşça…
“Ben öyle çok içmem ama içtim mi de içerim! Neden içerim? Hesaplaşmak için. Kiminle? Kaderle. Basit bi laf gibi görünüyo ama kaderle hesaplaşamazsan zararlı çıkarsın. ‘Neden?’ diyceksin. Sen yer, içer, yaşar, kazanır, başarır bir hayat kurarsın. Kader de gider, senin adına bütün hayatını kuruşu kuruşuna hesaplar. Gelir masaya pusulayı bırakır. Aaa! Bi bakmışın, elde avuçta hayat kalmamış. Yaşanacak ne varsa kadere borçlanılmış…”

Alper Atalan, gündeliği anlatıyor, bir vakanüvis gibi, ta Aziz Nesin’den gelen mizah geleneğini sürdürerek sessiz sedasız şehrin ve memleketin nabzını sayıyor. Amcaları, teyzeleri, âşıkları, okeyde çifte gidenleri, kolpacıları, bahtsız duvarları, parçalı bulutları, gele atanları konuşturuyor. “N’oluyoruz lan” diyenleri duyuruyor. Yol da uzun sohbet de. Konuşsak güzelleşeceğiz.


Kısmet İşte, iyimser bir hasbihalin, hayat denen meddücezrin kısa hikâyeleri… Yine ustaca, yine arkadaşça…

1972 yılında İstanbul’da doğdu. 1991 yılından başlayarak Hıbır, HBR Maymun, Joker, Şebek gibi mizah dergilerinde yazılar yazdı. İlerleyen yıllarda birçok televizyon dizisinde senaristlik yaptı. İTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği mezunu olan Atalan’ın Sanal Uyku (Parantez Yayınları, 2002), Mart (İletişim Yayınları, 2013), Çok Kısa Bişi Anlatıcam (İletişim Yayınları, 2014) ve Kısmet İşte (İletişim Yayınları, 2015) adında dört kitabı bulunmaktadır.

Kitabın Adı Kısmet İşte
ISBN 9789750518225
Yayın No İletişim - 2208
Dizi Türkçe Edebiyat - 363
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 161 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 153 gr
Perakende Satış Fiyatı 28,50 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2015
Yazar Alper Atalan
Editör Levent Cantek
Yayına Hazırlayan Aybars Yanık
İllustrasyon Turgut Demir
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Görsel Öğünç Ersöz
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayfer D. Bayındırlı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset