Doğada öyle hayvanlar var ki duysanız inanmazsınız. Var olduklarına da, sahip oldukları olağanüstü yeteneklere de şaşar kalırsınız. Ama hepsi gerçek. Allayıp pullamaya, allayıp pulladığı yuvasıyla da dişileri tavlamaya meraklı çapkın çardak kuşu... Torpidolar gibi çatıların üzerinden süzülen, yere hiç ayak basmayan ebabil kuşu... Hepsi bu kitapta!
Doğada öyle hayvanlar var ki duysanız inanmazsınız. Var olduklarına da, sahip oldukları olağanüstü yeteneklere de şaşar kalırsınız.
Ama hepsi gerçek.
Allayıp pullamaya, allayıp pulladığı yuvasıyla da dişileri tavlamaya meraklı çapkın çardak kuşu... Torpidolar gibi çatıların üzerinden süzülen, yere hiç ayak basmayan ebabil kuşu... Önüne ne çıkarsa çıksın gözünü kırpmadan yiyen göçmen karınca... Kendi su geçirmez kostümünü kendi yapan, yeraltı dünyasının prensi «su deposu çöl kurbağası»...
Hep uçuş halinde olanını mı istersin yoksa kurbanına sinsice sokulanını mı... Emekleyen, oynayan, yüzen hatta iki ayağının üzerinde dikilip suda yürüyen... 
Hepsi bu kitapta!
 
Hollanda Çocuk Jürisi Ödülü, 2007
Zilveren Griffel Ödülü, 2007

1964’te Rotterdam’da doğdu. Edebiyat eğitimi aldıktan sonra bir süre gazetecilik yaptı. 2001 yılında Het Koeienboek (İnek Kitabı, 2001) ile edebiyat dışı alana giriş yaptı. Kitap 2002 yılında Zilveren Griffel Ödülü’nü kazandı. Bibi’s Bijzondere Beestenboek (Kır Kurdu Kitap Kurdu. Harika Hayvanlardan Hikâyeler) kitabı 2007 yılında hem Hollanda Çocuk Jürisi Ödülü’nü hem de Zilveren Griffel Ödülü’nü aldı. Diğer eserleri şunlardır: Wat een Circus (2002); Camera loopt... Actie! (2003) Zilveren Griffel 2004 Ödülü; Bezem (2005); Rundreis om de wereld, Marleen Felius’le birlikte (2005).

Kitabın Adı Kır Kurdu Kitap Kurdu
Alt Başlık Harika Hayvanlardan Hikayeler
Orijinal Adı Bibi’s Bijzondere Beestenboek
ISBN 9789750508226
Yayın No İletişim - 1532
Dizi Çocuk Kitapları - 59
Alan Çocuk Edebiyat
Sayfa 88 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 137 gr
Baskı 1. baskı - Kasım 2010
Yazar Bibi Dumon Tak
Çeviren Şansal Livatyalı
Çizer Fleur van der Weel
Editör Bahar Siber, Ceren Kınık
Kapak Suat Aysu
Uygulama Fleur van der Weel, Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Baskı ve Cilt Sena Ofset