Kayıp Kız

Kayıp Kız ahlaki değerleri sorgulamasının yanı sıra bir İngiliz maden kasabasının tüm toplumsal tabakalarını da ele alan tipik bir Lawrence romanı. İngiltere’deki bir maden kasabasının tanınmış tüccarlarından James Houghton’ın kızı Alvina taşra yaşamının durağanlığından ve gelenekselliğinden bunalmış, bu kapalı hayatına heyecan katmanın yollarını aramaktadır.

Kayıp Kız ahlaki değerleri sorgulamasının yanı sıra bir İngiliz maden kasabasının tüm toplumsal tabakalarını da ele alan tipik bir Lawrence romanı.

İngiltere’deki bir maden kasabasının tanınmış tüccarlarından James Houghton’ın kızı Alvina taşra yaşamının durağanlığından ve gelenekselliğinden bunalmış, bu kapalı hayatına heyecan katmanın yollarını aramaktadır. Kendisine bir çıkış bulmaya çalışırken, babasına ait tiyatroya gelen gezici sanatçı grubundan bir İtalyan’a âşık olur ve kasabadaki korunaklı hayatını geride bırakarak bu tutkulu adamla birlikte kaçar. Bu kaçış, onun duygusal ve cinsel uyanışının gerçekleşmesini ve geçici bir özgürlük hissiyle tanışmasını sağlayacaktır. Ancak Alvina’nın girdiği bu yeni dünya da dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Murat Belge’nin Türkçeye kazandırdığı, 1920’de James Tait Black Memorial ödülünü kazanmış Kayıp Kız’ı, Belge’nin, romanı ve Lawrence’ın edebiyatını irdelediği önsözüyle sunuyoruz.

“Lawrence’ın fiziksel dünyaya, nesnelerin renk ve dokularına ilişkin olağanüstü bir kavrayışı vardı. Beden ve bedenle ilgili her türlü sorun, onun için hayati bir önem taşıyordu.” VIRGINIA WOOLF

“Tüylü Engerek’i yazmış olan Lawrence hiç ilgimi çekmiyor ama Kayıp Kız’ı yazmış olan Lawrence’a büyük bir hayranlık duyuyorum.” SAUL BELLOW

(11 Eylül 1885 – 2 Mart 1930), 20. yüzyıl İngiliz yazarıdır.
Roman, şiir, tiyatro oyunları, denemeler, gezi kitapları, edebiyat eleştirileri, yazmış, çeviriler yapmıştır. Eserlerinde modernizm ve endüstirileşmenin birey üzerindeki yabancılaştırıcı etkisi üzerinde durmuştur.
Kitabın Adı Kayıp Kız
Orijinal Adı The Lost Girl
ISBN 9789750510489
Kapak John Singer Sargent, "Repose", 1911
Yayın No İletişim - 1752
Dizi Modern Klasikler - 32
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 407 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 331 gr
Perakende Satış Fiyatı 28,24 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2012
Yazar David Herbert Lawrence
Çeviren Murat Belge
Dizi Editörü Orhan Pamuk
Editör Müge Karahan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Ayten Koçal
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset