Meselenin Kalbi

İngiliz edebiyatının çağdaş yazarlarından Graham Greene’in başyapıt niteliğindeki eseri Meselenin Kalbi, savaş yılları sırasında bir sömürgede geçer. Romanın başkahramanı Scobie, savaş mağlubu Batı Afrika’da görev yapmakta olan dürüst bir komiser ve dindar bir Katoliktir. Scobie çok mutsuz olan karısını uzun bir seyahate göndermek için dürüstlüğünden ödün vererek borç almak zorunda kalır.

İngiliz edebiyatının çağdaş yazarlarından Graham Greene’in başyapıt niteliğindeki eseri Meselenin Kalbi, savaş yılları sırasında bir sömürgede geçer. Romanın başkahramanı Scobie, savaş mağlubu Batı Afrika’da görev yapmakta olan dürüst bir komiser ve dindar bir Katoliktir. Scobie çok mutsuz olan karısını uzun bir seyahate göndermek için dürüstlüğünden ödün vererek borç almak zorunda kalır. Aldığı borç ve yaşadığı yasak aşkın ağırlığı altında ezilen, inançlarıyla yaşadıkları arasında sıkışan Scobie, bu çözümsüz sorunlarla baş etmeye çalışırken bir yıkılışa doğru sürüklenir.

“Scobie, kendi yarattığını sevecek kadar insanca duyguları olan bir Tanrı’ya inanabilirdi ancak.” Romanın kahramanına ilişkin bu sözler, Katolikliği benimsemiş olan Graham Greene’in sancısını da özetlemektedir. Batı Afrika’nın her daim yağmurlu ve puslu havasını eşsiz bir resim gibi çizen yazarın bu büyük anlatısını Mîna Urgan’ın çevirisiyle sunuyoruz.

“Graham Greene’in kitaplarını ilginç kılan ve onların yıllar sonra da okunmasını sağlayacak olan, onun parlak hünerinin ve üstün sanatçılığının yanı sıra metinlerindeki ilahi tehlikenin niteliğidir.”

ANTHONY BURGESS

“Graham Greene kendi türünde benzersiz bir yazardı. Bilinçlilik ve endişenin yirminci yüzyıldaki son vakanüvisi olarak hatırlanacak ve okunacaktır.”

WILLIAM GOLDING

1904'te İngiltere'de doğdu. Oxford'da Balliol Colege'da okudu. Greene'in yazdıklarında sıklıkla dinî temalara rastlanmaktadır. Bir süre The Times gazetesinde muhabir olarak çalışmıştır. 1929'da ilk romanı The Man Within'in yayımlanmasından sonra gazetedeki işini bıraktı ve tüm zamanını yazmaya ayırdı. Yazar olarak esas başarısını "Orient Express" adıyla sinemaya uyarlanan 1932'de yayımlanan Stamboul Train (İstanbul Treni) adlı romanıyla yakaladı. Romanlarının yanı sıra kısa hikayelerde yazan Greene'in eserlerinin 20. yüzyılın en sinematografik eserleri olduğu söylenebilir. Pek çok hikayesi, oyunu ve romanı sinemaya ve televizyona uyarlanmıştır. Meselenin Kalbi romanıyla 1948 yılında James Tait Black Memorial Ödülü'nü almıştır; kitap ayrıca Modern Library'nin "En İyi 100 İngilizce Roman" listesinde kırkıncı sıraya yerleşmiştir. 1991 yılında, 86 yaşındayken ölen yazarın, başlıca eserleri şunlardır: The Man Within (1929), The Name of Action (1930), Rumour at Nightfall (1931), A Gun for Sale (1936), The Power and the Glory (1940), A Burnt-Out Case (1960), The Comedians (1966), No Man's Land (2005).

Kitabın Adı Meselenin Kalbi
Orijinal Adı The Heart of the Matter
ISBN 9789750509742
Kapak Egon Schiele, "Selbstporträt", 1912
Yayın No İletişim - 1680
Dizi Modern Klasikler - 28
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 319 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 265 gr
Perakende Satış Fiyatı 39,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2011
Yazar Graham Greene
Çeviren Mîna Urgan
Dizi Editörü Orhan Pamuk
Editör Belce Ünüvar, Müge Karahan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Melis Oflas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset