İyimserin El Kitabı / Karamsarın El Kitabı
Umutlu Yaşama Rehberi / Kasvetli Bir Yaşam İçin Gerekçeler

Bir taraf iyimser, bir taraf karamsar. Bir taraf “Hayattan başka servet yoktur,” diyen John Ruskin; diğer taraf “Evrenin yapıtaşı aptallıktır,” diyen Frank Zappa. Shakespeare’den Balzac’a, Marx’tan Nietzsche’ye kadar ünlü isimlerden iyimserlik ve karamsarlık anlatıları bu kitapta sırt sırta veriyor. Aynı temalarda farklı renkler, farklı sesler bir araya geliyor
Her satırı edebiyatla, hayatla ve tecrübeyle dolu bir yaşam rehberi bu. Başucunuzdan ayırmayacağınız, tamamı alıntıların, atasözlerinin ve bazı tematik bilgilerle istatistiklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan çift taraflı bir kılavuz.

Bir taraf iyimser, bir taraf karamsar. Bir taraf “Hayattan başka servet yoktur,” diyen John Ruskin; diğer taraf “Evrenin yapıtaşı aptallıktır,” diyen Frank Zappa. Shakespeare’den Balzac’a, Marx’tan Nietzsche’ye kadar ünlü isimlerden iyimserlik ve karamsarlık anlatıları bu kitapta sırt sırta veriyor. Aynı temalarda farklı renkler, farklı sesler bir araya geliyor.

Yaşamı layık olduğu şekilde, yaşama sanatını kutsayan, size ilham verecek, büyüleyecek, eğlendirecek İyimserin El Kitabı ile acılarla dolu dünyada size duyarlı ve müşfik bir refakatçi olacak Karamsarın El Kitabı bir arada ...

Son on yılda profesyonel yazar olarak mütevazı bir yaşam sürdü. Günlerini, ailesi ve arkadaşlarını sürekli hayal kırıklığına uğratarak, soğuk bir garajda eski bir bilgisayara, hastalıklı olmayan tek paramağıyla saçmalıklarını yazarak geçiriyor. Başyapıtı Hayat Bir Ayaktırnağı Kasesidir'i halen tamamlamadı. 

Tatmin olamadığı çeşitli işlerle uğraşarak geçirdiği yıllardan sonra orta yaş bunalımıyla yüzleşmek için Londra'yı terk etti. Black Mountains'ın karşısında, terk edilmiş, rüzgar mağduru bir muhitte bakmakla yükümlü olduğu canlılarla birlikte yaşıyor. Bitmek bilmeyen ev işlerine kendini kaptırmadığı zamanlarda, vaktini dünyanın içinde yok olacağı sepetin, boyutunu, şeklini ve yapısını tasarlayarak geçiriyor. 

Kitabın Adı İyimserin El Kitabı / Karamsarın El Kitabı
Alt Başlık Umutlu Yaşama Rehberi / Kasvetli Bir Yaşam İçin Gerekçeler
Orijinal Adı The Pessimist’s Handbook. A Companion to Despair/The Optimist’s Handbook. A Companion to Hope
ISBN 9789750511271
Yayın No İletişim - 1826
Dizi Bugünün Kitapları - 145
Alan Popüler Kültür
Sayfa 334 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 358 gr
Perakende Satış Fiyatı 3,70 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2012
Yazar Niall Edworthy, Petra Cramsie
İllustrasyon Emily Faccini
Çeviren Osman Yener
Editör Ekrem Buğra Büte
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Görsel Ray Fenwick
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ahsen Kalender
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset