Iraklı Kadınların Anlatılmayan Öyküsü
1948’den Bugüne

Iraklı Kadınların Anlatılmayan Öyküsü, son yetmiş yıldır Irak’ta yaşananları, kadınların deneyim ve tanıklıklarıyla anlatan alternatif bir tarih çalışması. Nadje Sadig Al-Ali, farklı kimlik ve aidiyetler taşıyan genç-yaşlı çok sayıda Iraklı kadınla görüşerek ülkenin çeşitli dönemlerinde, özellikle kadınlar açısından hayatın nasıl değiştiğini betimliyor.

Iraklı Kadınların Anlatılmayan Öyküsü, son yetmiş yıldır Irak’ta yaşananları, kadınların deneyim ve tanıklıklarıyla anlatan alternatif bir tarih çalışması. Nadje Sadig Al-Ali, farklı kimlik ve aidiyetler taşıyan genç-yaşlı çok sayıda Iraklı kadınla görüşerek ülkenin çeşitli dönemlerinde, özellikle kadınlar açısından hayatın nasıl değiştiğini  betimliyor. Kadınların Irak’taki yaşam koşullarını, ev, okul ve iş yerlerindeki konumlarını, anne ve eş olarak varlıklarını tarihsel bir süreç içinde resmediyor. “Tüm tarihler ve anılar, inşa edilir” önermesinden yola çıkan yazar,  bir olayın farklı biçimlerde yorumlanması ve hatırlanmasını özellikle önemsiyor. Ona göre hafıza ve hakikat mutlaka örtüşmek zorunda değil; bir olayla ilgili birden çok hakikat olabilir ve bu durum, ne hafızanın önemini ne de “gerçekte” neler olduğunu keşfetmemizin önemini azaltır. Al-Ali, asıl olarak mağdurun dilini, kadınların nasıl hatırladığını ve yaşadığını göstermek istiyor. Irak’ta süregelen acı ve keder dolu yılların içinde kadınların neler yaşadıklarını onların ağzından anlatıyor.


Bu kitap hepimiz için, “kadınların birlik ve dayanışması”nın önemini vurgulayan yanıyla biz kadınlar için, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini görmemek için inat eden dostlarımız için… Ama en çok da Irak’ın işgaline katılan, destek veren, Irak’ın işgalinden medet umanlar için. Siz ki yakıp yıkmaya muktedirsiniz. Duyuyor musunuz? Bir Iraklı kadın, Hana G. “Ülkemi geri istiyorum,” diyor. Yakıp yıktıklarınızı, yok ettiklerinizi geri getirecek gücünüz var mı?


Nebahat Akkoç
 

University of Exeter, Arap ve İslam Araştırmaları Enstitüsü'nde sosyal antropoloji dersleri vermektedir. Daha önce yayımlanmış Secularism, Gender and the State in the Middle East (2000) ve New Approaches to Migration (2002) başlıklı iki kitabı bulunmaktadır. Irak'taki kadın hareketi "Birlikte Hareket Edelim"in kurucularındandır. 

Kitabın Adı Iraklı Kadınların Anlatılmayan Öyküsü
Alt Başlık 1948’den Bugüne
Orijinal Adı Iraqi Women Untold Stories from 1948 to the Present
ISBN 9789750506635
Yayın No İletişim - 1378
Dizi Bugünün Kitapları - 120
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa 332 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 278 gr
Perakende Satış Fiyatı 24,07 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2009
Yazar Nadje Sadig Al-Ali
Çeviren Yasemin Tezgiden
Editör Levent Cantek
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Aziz Tuna C.
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset