Hindistan'a Gece Müziği

“ADI NEYDİ?”
“ADI XAVIER.”
Ona sık sık bu soruyu soruyorlar. Bir adam arkadaşını arıyor. Bir Avrupalı bir diğerini arıyor, Hindistan’da. Her gece başka bir otelde, başka bir konak yerinde, başka bir yerde kalarak. Bu Hindistan, İngiliz sömürgeciliğinin Hindistan’ı olduğu kadar, rüyaların büyülü, gizemli Hindistan’ı da.
“ADI NEYDİ?”
“ADI XAVIER.”
Ona sık sık bu soruyu soruyorlar. Bir adam arkadaşını arıyor. Bir Avrupalı bir diğerini arıyor, Hindistan’da. Her gece başka bir otelde, başka bir konak yerinde, başka bir yerde kalarak. Bu Hindistan, İngiliz sömürgeciliğinin Hindistan’ı olduğu kadar, rüyaların büyülü, gizemli Hindistan’ı da. Benliğin gizlerini sakladığını sandığımız Hindistan.

“BU VÜCUTLARIN İÇİNDE NE İŞİMİZ VAR?”
“BELKİ İÇLERİNDE YOLCULUK EDİYORUZ.”
Yolculuk, Batılılığın, Hıristiyanlığın ve Avrupalılığın artık insanı açıklamaya yetmediği bir noktada. Ama gene de yabancı kalmayı sürdürerek. Bazı ‘Avrupaî’ entrikalar; çoğunlukla yanlış ipuçları. Bazı beklenmedik mistik açımlamalar; nereye kadar açımlama?

“HESSE’Yİ SEVER MİSİNİZ?”
Hesse, hele Sidarta, bu roman için bir ipucu mu? Olabilir de olmayabilir de. Türkçe’de ilk kez yayımlanan Antonio Tabucchi’nin 1987 Prix de Medicis Yabancı Roman Ödülü kazanmış kitabı Hindistan’a Gece Müziği, bu benzersiz ‘gece yolculuğu’ kendini, ötekini, bir şeyleri arayıp duranlar için gerçek bir tat olacak.

1943 Pisa doğumludur. Modern İtalyan edebiyatının en ‘Avrupalı’ yazarlarından biri ve aynı zamanda filolog olan Tabucchi’nin ilgi alanı oldukça geniş olup; eserleri çeşitli dillere çevrilmiştir. Portekiz’de yaşayan Tabucchi’nin roman ve hikâyelerinin yanı sıra Portekiz edebiyatının ünlü ismi Fernando Pessoa’dan çevirileri ve Pessoa üzerine denemeleri vardır. Tabucchi’nin eserleri arasında en önemlileri, Notturno Indiano (Hindistan’a Gece Müziği), Angele Nero (Kara Melek), Piccolo Equivoci Senza Importanze (Önemi Olmayan Küçük Yanlış Anlamalar) adlı öyküler kitabı ve Piazza d’Italia (İtalya Meydanı)’dır. Antonio Tabucchi, 25 Mart 2012'de hayatını kaybetmiştir. 

Kitabın Adı Hindistan'a Gece Müziği
Orijinal Adı Notturno Indiano
ISBN 9789754703900
Yayın No İletişim - 267
Dizi Dünya Edebiyatı - 53
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 106 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 1,39 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 1994
Yazar Antonio Tabucchi
Çeviren Betül Parlak
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan
Düzelti Caner Kozan
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası