Canki

Çağdaş Amerikan Edebiyatı’nın ‘lanetli’ yazarı Burroughs’un temel kitaplarından biri. Burroughs, son derece düz ve tüyler ürpertici denecek kadar mesafeli bir üslupla ‘cank’la (eroin) olan ilişkisini anlatıyor. Anlattığı, başka bir hayat olmaktan öte, başka bir hayat tarzı. ‘Canki’ bu hayat -belki de ölüm- tarzını tanımak, bu tercihi yapanları anlamak için iyi bir başlangıç.
Çağdaş Amerikan Edebiyatı’nın ‘lanetli’ yazarı Burroughs’un temel kitaplarından biri. Burroughs, son derece düz ve tüyler ürpertici denecek kadar mesafeli bir üslupla ‘cank’la (eroin) olan ilişkisini anlatıyor. Anlattığı, başka bir hayat olmaktan öte, başka bir hayat tarzı. ‘Canki’ bu hayat -belki de ölüm- tarzını tanımak, bu tercihi yapanları anlamak için iyi bir başlangıç. Üstelik sadece madde bağımlılığını anlatan bir kitap değil bu, hırsızların, serserilerin, torbacıların Amerika’sını da anlatıyor...
1914’de St. Louis’de doğdu, 1936’da Harvard’dan mezun oldu. Çağdaş Amerikan yazınını etkileyen üç dört önemli isimden biridir (ötekiler arasında kuşakdaşı Jack Kerouac sayılabilir). 1944’de uyuşturucu bağımlısı olan Burroughs’un yaşamı Güney Amerika, Tanca, Paris, Londra ve New York’da geçmiştir. 1959’da The Naked Lunch (Çıplak Öğle Yemeği) romanını yayımlayan Burroughs, türlü yasaklara ve kovuşturmalara uğrayan bu ‘kült’ romanından bu yana, her yazdığı dikkatle izlenen bir yazar olmuştur. The Soft Machine (Yumuşak Makine, 1961), The Ticket That Exploded (İnfilâk Eden Bilet, 1962), Nova Express (1964), The Wild Boys (Yabanoğlanlar, 1971) gibi yapıtlarında modern edebiyatta James Joyce’dan bu yana yapılagelen biçimsel denemelerin en cesurlarına girişir. Burroughs’un temaları totalitercilik, dev şirketler kapitalizmi, tıbbi ve psikiyatrik zorbalık, eşcinsellik, savaş ve tabii uyuşturuculardır; Burroughs’un dünyası karanlıktır, korkutucudur, ve bir kehanet niteliği taşır. Sınır tanımayan teknolojik güç gruplarının egemenliğinde bir evrenden sözeden Burroughs, bu güç gruplarının insanı sonsuz manipüle ettikleri bir kâbusu yazar. 1953 tarihli Junky (Canki) yazarın eroinle olan tanışıklığının en dolaysız anlatımı olduğu gibi Burroughs’un ‘cehennemi’ temalarının da çarpıcı bir anlatımıdır.

Kitabın Adı Canki
Orijinal Adı Junky
ISBN 9789754704372
Yayın No İletişim - 307
Dizi Dünya Edebiyatı - 63
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 160 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Eylül 1994
Yazar William S. Burroughs
Çeviren Ayşe Düzkan
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası